Absolutní pokrytectví humanitární organizace Amnesty International (AI) sama organizace výmluvně odprezentovala ve své zprávě z počátku srpna. V té se psalo, jak zlí ukrajinští vojáci bojují proti ruskému agresorovi i ve městech, která chce ruská armáda okupovat. Nebylo uvedeno, že útočník, jak žádá mezinárodní právo, neumožnil lidem z měst, která chtěl dobýt, odejít. Nevytvořil před útokem u žádného z ukrajinských měst humanitární koridor pro evakuaci civilistů. Nyní své pokrytectví AI potvrdila. Vadí jí, že ukrajinská armáda ohrozila palbou z napadených měst tam žijící civilisty a použila je jako lidský štít. Možná stovky lidí. Když nyní ruská armáda používá Záporožskou elektrárnu jako jaderný štít a ohrožuje tím stovky milionů lidí, Amnesty International mlčí.
Zpráva AI o tom, že ukrajinská armáda využívá ukrajinské civilisty jako živé štíty a pálí na ruské okupanty z civilní zástavby, vyvolala mohutnou negativní reakci nejen veřejnosti, ale i uvnitř samotné organizace. „Za náš český tým se domnívám, že jsme důrazně nepřipomenuli, že válečným agresorem je Rusko,“ řekla Radiožurnálu ředitelka české pobočky Amnesty International Linda Sokačová.
Spoluzakladatel švédské pobočky Amnesty International Per Wästberg na protest proti této zprávě rezignoval. „Byl jsem členem organizace skoro šedesát let. S těžkým srdcem končím svou dlouhou a plodnou spolupráci kvůli vyjádřením Amnesty týkajícím se války na Ukrajině,“ prohlásil Wästberg.
Pohoršení nepodujatých členů AI a jejich rezignace jsou naprosto pochopitelné. Amnesty International neměří stejným metrem. Zatímco Ukrajince obviňuje z ohrožení stovek lidí palbou z civilní zástavby, o tom, že radioaktivní spad v případě poškození Záporožské elektrárny, kterou používají jako štít Rusové, může ohrozit Evropu, hlasitě mlčí.
Jak se dobývá město
Dokonce i v balkánských válkách, kde byly brutální válečné zločiny na denním pořádku, jednou došlo k bitvě o město v souladu s mezinárodním právem. Útočník protistraně nahlásil chystaný útok. Pak byl obránci vytvořen koridor pro evakuaci civilního obyvatelstva a tam se nestřílelo. A když uběhla lhůta pro evakuaci civilistů, došlo k útoku. Tak se má správně postupovat dle mezinárodního práva.
Tento mechanismus nevyužila ruská armáda od 24. února, data počátku války, ani jednou. Zato opakovaně a v desítkách měst a vesnic útočila na budovy, kde byli nikam neevakuovaní civilisté. V takovém případě mají obránci jen dvě možnosti. Střílet z civilní zástavby, nebo ustoupit bez boje a nechat útočníka město bez jakéhokoliv odporu obsadit.
Má-li být hlavním sdělením zprávy Amnesty International, že by měli Ukrajinci před agresorem kapitulovat, mohli to napsat rovnou. Nebo alespoň podotknout, že Rusové útočí na města plná civilistů, a ukrajinská armáda se horečně snaží ty civilisty evakuovat. A činí tak pod palbou. Opakovaně. I ve chvíli, kdy píšu tento text, iRozhlas.cz píše, že Ukrajina znovu vyzývá k evakuaci civilistů z Ruskem okupovaných částí Chersonské oblasti. „Místopředsedkyně vlády Iryna Vereshchuková vyzvala Ukrajince, kteří zůstávají na okupovaných územích, aby uprchli ze svých domovů, a zdůraznila, že ‚přichází těžká zima‘. Informuje o tom The Kyiv Independent,“ informuje v neděli odpoledne web.
Jaderný štít
Rusové opakovaně ostřelovali Záporožskou jadernou elektrárnu a dnes už i díky satelitním snímkům je nezvratně prokázáno, že ruská armáda umístila své dělostřelectvo do blízkosti reaktorů elektrárny, kterou obsadila, a tato děla pálí na Ukrajince. Ukrajinská armáda de facto nemůže proti těmto dělostřeleckým systémům pálit, protože i palba přesnou municí desítky metrů od jaderných reaktorů a úložiště vyhořelého paliva představuje obrovské riziko. Jakákoliv technologie má své limity a stoprocentně vyloučit dopad rakety několik desítek metrů od zaměřeného cíle nelze. Taková situace může nastat kdykoliv, pokud se Ukrajinci začnou před palbou ruských děl usazených v jaderné elektrárně bránit. A ještě horší je, že byla zdokumentována i palba na elektrárnu z ruské strany – s tím, že Rusové tuto palbu vydávají za ukrajinskou a zneužívají ji k propagandistickým účelům. Všeprostupující ruský šlendrián může vést k zásahu reaktoru ještě mnohem snáze než ukrajinská palba moderními přesnými zbraněmi.
Pokud by došlo k zásahu chladicích systémů reaktoru, je vysoce pravděpodobný černobylský scénář. Pokud by byl zasažen přímo reaktor a jeho obsah by byl explozí dopadlé střely rozmetán do okolí, může radioaktivní spad zamořit – dle směru větru – Rusko, nebo Evropu. Rusové prostě ty reaktory využívají jako štít – a rukojmím toho štítu nejsou desítky či stovky lidí (jak AI vyčítala Ukrajincům), ale desítky a stovky milionů lidí.
Hovoří pokrytec
Amnesty už 5. srpna vydala stanovisko reagující na mediální bouři, kterou vyvolala jejich zpráva o „zločinných postupech“ ukrajinské armády. „Shrnutí nejdůležitějších informací k novému výzkumu o postupech ukrajinské armády: Je naprosto klíčové, aby civilisté na Ukrajině byli chráněni a nedocházelo k ohrožování jejich životů v situacích, kdy tomu lze zabránit. Ochrana civilistů není jen nějaký soukromý požadavek Amnesty, ale jedná se o základní kámen humanitárního a mezinárodního práva i dalších lidskoprávních ujednání. To, že je ukrajinská armáda v obranném postavení, ji nezbavuje povinnosti dodržovat mezinárodní humanitární právo. V konfliktních situacích je ochrana civilistů prvořadou povinností a platí pro všechny strany stejně. Amnesty musí stát vždy na straně lidských práv, padni komu padni. Je naší rolí měřit všem stejným metrem a být nezávislým hlídacím psem dodržování základních lidských práv a svobod. Pokud bychom zjištěné informace nevydali, dopustili bychom se pošlapání principů, na kterých stojíme už více než 60 let. Amnesty nemůže a nesmí vydávat či nevydávat své reporty podle nálady nebo mínění veřejnosti, vlád, nadnárodních korporací, politických stran nebo náboženských subjektů či kohokoliv jiného. Amnesty od svého prvopočátku staví své principy na tom, že všechna svá nezávislá a ověřená zjištění musí zveřejnit a informovat o nich veřejnost. Bez výjimek, děj se co děj,“ čtu v něm.
Zprávu Amnesty International, že Rusové ohrožují zneužitím jaderné elektrárny jako štítu miliony lidí v celé Evropě, jsem na serveru organizace, která dle svých tvrzení chrání práva civilistů „bez výjimek, děj se co děj“, nenašel.