Nové rozhodnutí Spojených států amerických, Velké Británie a Francie má umožnit Ukrajincům zasahovat cíle stovky kilometrů hluboko v ruském vnitrozemí. To znepokojilo některé tamní úředníky. Regionální představitelé zvažují evakuaci svých příbuzných na nějaké bezpečnější místo. Jiní studují mapky zakreslující, kam až západní zbraně doletí.
Na veřejnost pronikly zprávy o autorizaci použití amerických raket na cíle v ruském vnitrozemí. I když oficiální ruská agentura TASS píše, že Západ autorizoval použití raket ATACMS a Storm Shadow/Scalp pouze na území Kurské oblasti, zpráva znepokojila také úředníky Ruské federace z dalších příhraničních ruských regionů.
Vyplývá to ze zprávy nezávislého ruského deníku The Moscow Times. Ten s odkazem na zprávy na sociálních sítích píše, že úředníci vzhledem k okolnostem zvažují, jestli by nebylo lepší přestěhovat své rodiny někam dál od hranic, do bezpečí.
Podle mediálního projektu Vjorstka vcelku s klidem přijali zprávu představitelé Belgorodské a Kurské oblasti, které mají již s ukrajinskými útoky větší zkušenosti. Naopak velké obavy panovaly ve Voroněžské oblasti, které se válka na Ukrajině dosud příliš nedotkla. Jeden z tamních úředníků situaci zprvu označil za „totální fiasko“ a uvažoval, že by si měli „sbalit věci a odvézt příbuzné někam daleko“.
Místní úředníci studovali mapy se zakresleným poloměrem doletu západních raket a zvažovali jejich možné cíle. Rakety ATACMS mají dolet až 300 kilometrů a u raket typu Storm Shadow/Scalp se uvádí maximální dolet ještě o 100 kilometrů vyšší.
V dosahu ukrajinských raket se tak podle amerického Institutu pro studium války ocitla milionová města Rostov na Donu a Voroněž, bezmála půlmilionová centra, jako jsou Kursk a Lipeck, i další regionální střediska se stovkami tisíc obyvatel, jako jsou mj. Brjansk, Orjol, Smolensk nebo Kaluga, a spolu s nimi i stovky legitimních vojenských cílů.
Ukrajinci k zasahování ruského území dlouhodobě využívají drony své výroby, a to na vzdálenosti leckdy překračující 1000 kilometrů. Naposledy tak jejich bezpilotní letouny napadly námořní základnu v Kaspickém moři vzdálenou přes 1100 kilometrů a způsobily tam nemalé škody. Podrobnosti si můžete přečíst zde.