ANALÝZA / Až devět vrtulníků různých typů, zničené muniční sklady, poškozené ranveje a další škody jsou podle všeho výsledkem prvního bojového nasazení amerických raket ATACMS na ukrajinském území. Ty dopadly na ruská letiště v okupovaném Berďansku a zřejmě i v Luhansku. Ruští vojenští komentátoři propadli panice. Šťavnatých cílů totiž Rusové na okupovaných územích nabízejí Ukrajincům víc než dost.
Ukrajinské Síly speciálních operací v úterý oznámily, že úspěšně provedly akci „Vážka“ a zaútočily na dvě letiště umístěná na okupovaném ukrajinském území. Jejich výsledkem podle nich bylo devět zničených vrtulníků různých modifikací, zlikvidovaný muniční sklad, vyřazené odpalovací zařízení protivzdušné obrany, likvidace letištní infrastruktury, poškození vzletových drah a značné lidské ztráty. Muniční sklady pak vybuchovaly ještě mnoho hodin po úderu.
Ukrajinci sice výslovně nepotvrdili, že k operaci použili americké rakety ATACMS, z vyjádření prezidenta Volodymyra Zelenského a z příspěvku zveřejněného velitelem ukrajinských ozbrojených sil Valerijem Zalužným to však nepřímo vyplývá, stejně jako z výroků ruských vojenských blogerů, snímků z místa zásahu a z rozsahu způsobených škod. Rakety mají dolet až 160 kilometrů a jsou vybaveny kazetovou municí, která se hodí k likvidaci rozptýlených cílů, například letadel rozmístěných na větší ploše.
Podle amerického deníku Wall Street Journal Američané poslali na Ukrajinu menší počet raket. Nezveřejnili však přesné informace, aby daly Ukrajině moment překvapení, který nyní patrně využila. Ze záběrů trosek použité rakety se zřejmě jednalo o typ MGM-140A ATACMS Block I, M39, který nese 950 kusů submunice. To z něj mj. dělá postrach letišť a dalších podobných areálů.
Z analýzy novinářů deníku Insider vyplývá, že Ukrajinci nyní mohou zasáhnout veškeré cíle na svém území. V ohrožení se ocitly přístavy, protiletecké systémy, a zejména vojenské letecké základny nejen na pevninské Ukrajině, ale i na Krymu. Pozorovatelé zároveň poznamenali, že Ukrajina si dosud počíná ukázněně a dodržuje slib daný spojencům, že rakety použije pouze na svém území, a nikoli na území Ruska.
V dosahu se nacházejí velké letecké základny, jako je například krymské letiště Džankoj s desítkami vrtulníků různých typů, nebo Belbek, kde se nachází přes 30 ruských stíhaček. (V ohrožení je celkově přes 80 stíhaček a více než 60 vrtulníků). Ukrajinci mohou také zasáhnout přístavy Sevastopol, Feodosie a Kerč.
Podle Institutu pro studium války zjištění, že bránící se země disponuje prostředky k likvidaci vzdálených cílů, donutí patrně ruské velení k rozptýlení svých leteckých sil a ke stažení některých letadel z ohrožených základen na letiště dále od fronty. Podobně budou Rusové nyní řešit dilema, jak zajistit zásobování svých sil municí, protože muniční sklady nebudou nyní bezpečné nikde na území Ukrajiny. „Pravděpodobné rozptýlení ruského letectva na letištích po celé okupované Ukrajině a přemístění leteckých prostředků dál od frontové linie patrně naruší ruskou leteckou podporu při obranných snahách a lokálních ofenzivních operacích,“ píše institut.
V řadách ruských vojenských blogerů vyvolaly zprávy o použití ATACMS hrůzu. Rusové bědovali nad zásahy letišť v Berďansku a Luhansku a označili je za jeden z nejničivějších ukrajinských úderů od začátku plnohodnotné ruské války. Vyjadřují také obavy, že jejich velení se nebude schopné dostatečně rychle přizpůsobit nové hrozbě, což ale bude nutné navzdory tomu, že Ukrajinci obdrželi pravděpodobně jen omezené množství těchto raket.
Američané sice potvrdili ústy zástupkyně Rady národní bezpečnosti Adrienne Watsonové, že rakety na Ukrajinu dodali, odmítli však specifikovat jejich množství a typ. Zároveň uvedli, že se zdrží dalších komentářů ohledně skladby případných dalších dodávek zbraňové pomoci napadené zemi, aby jejím nepřátelům neposkytli možnost se připravit na další podobné útoky.