Nedostatek vojáků, kteří by podpořili další vlnu útoků na Ukrajinu, chce údajně ruský prezident Vladimir Putin vyřešit rekrutováním mladých chlapců. Ti mají pomoci při takzvané bitvě o Donbas, kterou Rusové rozpoutali v uplynulých dnech. Na zneužívání dětí k vojenským účelům upozornili Ukrajinci i Organizaci spojených národů (OSN).
O tom, že Putin buduje „dětskou armádu“, se spekulovalo delší dobu. Nyní se ovšem podle deníku The Mirror podařilo získat informace, které tento nepřijatelný způsob výcviku nových vojáků dokládají. Nezletilí bojovníci mají částečně nahradit údajně až 30 tisíc padlých či zraněných Rusů.
Vedení armády se na Putinův rozkaz mělo zaměřit na vlastenecké mládežnické kluby, které vznikly v Ruskem okupovaných částech východní Ukrajiny po invazi v roce 2014. Tuto informaci potvrdila i komisařka ukrajinského parlamentu pro lidská práva Ljudmyla Denisovová.
Podle některých zpráv již byli někteří vesměs šestnáctiletí mladíci, absolvující vojenský výcvik, do boje nasazeni. Na některých bojištích na Ukrajině totiž byly nalezeny odznaky ruských vojenských kadetů.
„Nyní podporují vstup civilistů, včetně dětí na dočasně okupovaných územích, do armády,“ řekla Denisovová. „Tímto jednáním Ruská federace porušila zákony a Ženevskou úmluvou z roku 1949 o ochraně civilního obyvatelstva a právech dětí. Verbování dětí je porušením mezinárodního práva,“ dodala.
K němu ruští velitelé přistupují po svém. Posledním případem je zajetí Aidena Aslina, britského vojáka, který se účastnil boje v Mariupolu. Ruská propaganda ho označila za špiona, s nímž nebude zacházet jako s válečným zajatcem. Britský poslanec Robert Jenrick vyjádřil obavy o Aslinovu bezpečnost. „Využívání snímků válečných zajatců k propagandě je špatné a v rozporu s Ženevskou konvencí,“ řekl.
Ženevská úmluva z roku 1949 (i její dodatky), jejímž signatářem je i Rusko, stanoví, že využívání válečných zajatců pro účely propagandy, ať už prostřednictvím politických shromáždění nebo jejich vystavování v televizi či na sociálních sítích, je v rozporu s mezinárodním právem.