Videa a snímky na sociálních sítích ukazují, že ruská armáda přesouvá na Ukrajinu velice zastaralou vojenskou techniku. Obrázky ukazují vlakové transporty, na nichž jsou naloženy nejen tanky T-62, ale hlavně transportéry BTR-50, které do služby byly zařazeny již v roce 1954.
„Jako reakci na ztrátu těžkých obrněných vozidel převádí ruská armáda na Ukrajinu zastaralé vybavení, které má na moderním bojišti mnoho zranitelných míst,“ hodnotí ruské snahy britská rozvědka ve svém pravidelném popisu situace rusko-ukrajinské války.
Namísto moderních tanků T-14 Armata, o nichž Putin a ruská generalita již dlouho hovoří, jedou nyní do boje tanky T-62, které by už dávno měly být v zaslouženém muzejním důchodu. V roce 2023 však tank pocházející z roku 1961 má nahradit ztráty, které Rusko v bojích s Ukrajinci utrpělo.
„Existuje reálná možnost, že dokonce i jednotky 1. gardové tankové armády, která je považována za hlavní ruskou tankovou formaci, budou přezbrojeny tanky T-62, aby nahradily předchozí ztráty,“ konstatuje britská rozvědka. Zmiňovaná 1. gardová tanková armáda měla přitom obdržet moderní Armaty již v roce 2021.
Jak píše britská rozvědka, bylo od léta 2022 ze skladů vytaženo asi 800 strojů T-62. Některé z nich obdržely aspoň modernizované pozorovací systémy, které by měly zvýšit jejich účinnost v noci. „Starší typy vozidel však budou mít na moderním bojišti mnoho zranitelných míst, hlavně nemají moderní reaktivní pancíř reagující na výbušniny,“ poznamenává britské ministerstvo.
Ještě starší než T-62 je obrněnec BTR-50P, který se „narodil“ na počátku 50. let 20. století. Jedinou výhodou tohoto patnáctitunového stroje vyzbrojeného většinou jen těžkým kulometem, je schopnost uvézt až dvacet plně vyzbrojených pěšáků. Naopak nevýhodou, která z něj dělá lehký cíl, je jeho slabé pancéřování. „Rusko nevidí potřebu úplně měnit inventář svých starších vozidel, ale snaží se o jakýsi hybridní přístup k jejich modernizaci,“ napsali již v roce 2016 Lester Grau a Charles Bartles ve svém dokumentu o ruské armádě.
Ještě před několika měsíci by bylo nemyslitelné, aby se BTR-50P dostal na Ukrajinu do boje. Jenže, jak poznamenává třeba Forbes, to bylo předtím, než Rusové i Prigožinova žoldácká armáda ztratili podle odhadu přes 3000 modernějších bojových vozidel různých typů.