Ukrajinské ministerstvo obrany zveřejnilo záběry, ze kterých je jasně patrné, že ruští okupanti při ostřelování Novomichajilvky v Doněcké oblasti použili obávané termobarické zbraně. Ukrajinci chtějí úder vrátit, ale k tomu podle svých slov potřebují pomoc v podobě salvových raketometů MLRS.
Děsivé video ukazuje exploze termobarické munice, která ničí vše živé na ploše o poloměru kruhu cca 115 metrů, tedy celkem až 40 000 metrů čtverečních. Navíc svým účinkem dokáže dočasně vyřadit i další bojovníky do vzdálenosti až 150 metrů od výbuchu.
Termobarické zbraně fungují na principu dvojí exploze. Při té první je v určené výšce do ovzduší rozprášen vysoce hořlavý aerosol, který někdy bývá doplněn ještě o hořčíkový prášek, který zvyšuje teplotu hoření. Druhá exploze pak tento aerosol zapálí. Dojde tak k explozi, která je silnější než v případě „běžných trhavin“, protože vzniká tlaková vlna s obrovskou ničivou silou podobnou síle jaderného výbuchu. Kvůli prudkému ochlazení horkých plynů navíc dochází k podtlaku. Vojáky, kteří přežijí samotný výbuch, tak usmrtí podtlak, který jim potrhá plíce. Tlaková vlna dokáže zničit i budovy či obrněnou techniku. Kromě samotné devastace bezprostředního okolí výbuchu dochází i k psychologickému efektu a k následné demoralizaci blízkých jednotek.
Systémy, které byly na Ukrajině použity, jsou postaveny na podvozku ruského, respektive ještě sovětského tanku T-72. TOS-1 Buratino dokáže odpálit 30 raket ráže 220 mm, z nichž každá je vybavena termobarickou hlavicí o hmotnosti 100 kg. Vylepšená verze TOS-1A Solncepjek používá rakety s hlavicí o hmotnosti 217 kg. Dolet raket je v obou případech až 6 kilometrů.
„Ruský TOS-1A ostřeluje ukrajinské pozice u Novomichajlivky v Doněcké oblasti. Tak vypadá největší a nejděsivější válka 21. století. Ukrajina je připravena vrátit úder. K tomu potřebujeme MLRS ve stylu NATO. Ihned,“ napsalo ukrajinské ministerstvo obrany.
Prezident Zelenskyj již v úterý řekl, že je „vděčný všem partnerům Ukrajiny, kteří pomáhají. Ale znovu a znovu zdůrazňuji: čím déle bude tato válka trvat, tím větší bude cena ochrany svobody nejen pro Ukrajinu, ale i pro celý svobodný svět“.
„Dodávky těžkých zbraní na Ukrajinu – MLRS, tanků, protilodních a dalších zbraní – jsou proto nejlepší investicí do udržení stability ve světě a zabránění mnoha vážným krizím, které Rusko stále plánuje nebo již vyvolalo,“ dodal prezident.
Podle generálního štábu ukrajinské armády pokračovaly ruské síly v ofenzívě v několika částech východní oblasti Donbasu. Toto průmyslové srdce uhelných dolů a továren je nyní středem bojů poté, co Rusko utrpělo řadu neúspěchů a posunulo se k omezenějším cílům.