Ruské síly na levém břehu Dněpru v ukrajinské Chersonské oblasti jsou kvůli nedostatku vlastní munice nuceny používat tu dodanou ze Severní Koreje. Vzhledem k jejímu nevyhovujícímu stavu ale často vybuchuje přímo v hlavních děl a minometů, což vede ke ztrátám na technice i personálu. Ve zprávě o průběhu války to napsal ukrajinský generální štáb na sociální síti facebook. V oblasti prý ukrajinské síly nadále rozšiřují opěrné body.
„Navzdory neúspěchům se nepřítel nevzdal svého záměru vytlačit naše jednotky z jejich pozic a podnikl osm pokusů o útok,“ stojí ve zprávě, kterou generální štáb denně zveřejňuje. Ukrajinské jednotky podle ní všechny útoky odrazily. „Naši obránci vedou protibaterijní boj a zasazují palbu do týlu nepřítele,“ dodává vedení ukrajinské armády.
Vzhledem k nedostatečnému množství munice vlastní výroby jsou, jak píše generální štáb, ruské okupační síly nuceny používat dělostřelecké a minometné nálože nevalné kvality dodávané Severní Koreou. Vzhledem k nevyhovujícímu stavu takové munice dochází k četným případům jejího výbuchu přímo v hlavních děl a minometů, což vede ke ztrátám na technice a personálu.
Podle analytiků byla už dříve severokorejská mince dodaná Rusku rozhodující pro přechod do útoku na doněcké frontě na jihovýchodě a na charkovské frontě na severovýchodě Ukrajiny.
Podle Spojených států amerických dodala Severní Korea Rusku více než tisíc kontejnerů s vojenským vybavením a municí, kterou může Moskva využít ve válce na Ukrajině. Potvrdily se tak úvahy o možné zbrojní spolupráci KLDR a Ruska, které se objevily po schůzce lídrů obou států ve Vladivostoku. Stejné zprávy potvrzuje i Národní zpravodajská služba Jižní Koreje. Od srpna do začátku listopadu došlo asi k deseti dodávkám, které obsahovaly více než milion kusů dělostřelecké munice, již ruská armáda využívá ve válce na Ukrajině.
Ukrajinská protiofenziva dosud vedla k jen omezeným územním ziskům, a to i díky dopředu vybudovanému systému ruské obrany. Ukrajinské armádě se nyní daří hlavně na levém břehu Dněpru v Chersonské oblasti. Pravobřežní část ukrajinské Chersonské oblasti musely ruské okupační jednotky pod tlakem ukrajinské protiofenzivy vyklidit loni v listopadu. Nad levobřežní částí oblasti měla ale ruská strana donedávna plnou kontrolu.