![Ilustrační foto](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/464923/AdobeStock_197172708-1440x810-c.jpeg)
Ilustrační foto FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock
![](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/839692/lastuvka-100x100-c.png)
Rusko používá zakázané chemické zbraně v bojích na Ukrajině stále častěji. Chce tím oslabit schopnost ukrajinských jednotek bránit opevněné pozice a přinutit je k ústupu. Ve čtvrtek to napsal americký deník The Wall Street Journal s odkazem na americké a ukrajinské představitele, zdravotníky, vojáky a mezinárodní výzkumníky.
Moskva v posledních týdnech stupňuje svoji ofenzivu. Ruku v ruce s tím její vojska používají na frontě chemické zbraně. Často přitom má jít o prudce jedovatou kapalinu chlorpikrin. Ta byla používána během první světové války, nyní je ale v boji zakázána Úmluvou o zákazu chemických zbraní, kterou podepsala i Ruská federace.
Podle odborníka na chemické zbraně a spolupracovníka londýnského think tanku Royal United Services Institute Dana Kaszety je chlorpikrin toxický pro lidi i zvířata a působí také dráždivě. V závislosti na míře vystavení může tato látka popálit kůži, podráždit slzné kanálky a ztížit dýchání. „Tuto chemickou látku nahradily modernější látky, které policie někdy používá jako slzný plyn, známé jako CN a CS, které jsou úmluvou rovněž zakázány,“ dodal expert pro americká deník.
I přes zákaz ale všechny tři látky ruská vojska na Ukrajině používají. Deníku The Wall Street Journal to potvrdilo Analytické centrum sil podpory ukrajinské armády. Podle jejího kapitána centrum zaznamenává především použití CN a CS, ale v opuštěných ruských pozicích našel také granáty obsahující chlorpikrin.
Ukrajinské úřady sledují použití chemických zbraní na frontě od února 2023 a počet potvrzených incidentů se neustále zvyšuje. K 3. květnu potvrdily od začátku sledování údajů 1 891 takových útoků, z toho 444 v dubnu, což je o 71 potvrzených incidentů více než o měsíc dříve. Reálný počet útoků chemickými zbraněmi však bude vyšší, intenzita bojů totiž často znemožňuje dostat se na místo, kde byl plyn použit, aby bylo možné odebrat vzorky nebo vyslechnout vojáky, poznamenává americký deník.
Vojenský lékař Vitalij Katrič, který pracuje na stabilizační stanici poblíž fronty, popsal případy, kdy byl každý druhý z jeho pacientů vystaven jedovatému plynu. „Jakmile Rusové dostanou dodávku, používají ji nepřetržitě, dokud nedojde,“ dodal.
O používání chemických zbraní ruskou armádou nedávno informovala i ukrajinská armáda. Rusko podle ní v souvislosti se svou zvýšenou snahou o postup na frontě na východě Ukrajiny stále častěji používá látky k potlačování nepokojů. Zatímco civilisté během protestů mohou obvykle plynu na potlačování nepokojů uniknout, vojáci v zákopech bez plynových masek musí buď prchat pod nepřátelskou palbou, nebo riskovat udušení.
Podle amerického ministerstva zahraničí nejde o ojedinělý incident. „Pravděpodobně je to vedeno snahou ruských sil vytlačit ukrajinské síly z opevněných pozic a dosáhnout taktických zisků na bojišti,“ uvedla americká diplomacie podle agentury Reuters. Začátkem tohoto měsíce USA vyhlásily sankce proti ruským společnostem a vládním agenturám, které se podílejí na tvorbě a dodávkách chemických zbraní používaných na frontových liniích.
Kreml ale tato tvrzení odmítl a označil je za nepodložená. „Rusko bylo a zůstává věrné svým závazkům v rámci mezinárodního práva v této oblasti,“ reagoval ve čtvrtek na dotaz novinářů mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle ruské agentury Interfax. Úmluvu o zákazu chemických zbraní podepsalo celkem 193 států.