Ukrajině se povedlo přinutit ruské okupanty k tomu, aby vyplýtvali rakety v ceně několika milionů dolarů na makety, které měly představovat systémy HIMARS. I proto se Rusové chlubí zničením takového počtu těchto systémů, které ani Ukrajina nikdy neměla k dispozici.
Ukrajinci jen zrecyklovali dávný nápad již z dob druhé světové války. Američané tehdy měli k dispozici 23. speciální jednotku složenou z výtvarníků, umělců a podobných profesí. Tito vojáci pak vytvořili nejednu dřevěnou či částečně nafukovací armádní jednotku, která zmátla německé špiony.
Ukrajinské návnady na ruské drony a dělostřelectvo jsou také vyrobeny ze dřeva a z výšky jsou k nerozeznání od skutečných HIMARS. „Když dron uvidí baterii, je to pro něj VIP cíl,“ řekl vysoký ukrajinský úředník, který mluvil s listem The Washington Post. Pod podmínkou anonymity uvedl, že po několika týdnech v terénu tyto dřevěné návnady dokázaly agresorům „vytáhnout“ nejméně 10 řízených střel Kalibr. A díky tomuto počátečnímu úspěchu ukrajinská armáda výrobu klamných replik ještě rozšířila.
Jedním z důvodů, proč byly klamné dřevěné systémy HIMARS postaveny, je, že ruský ministr obrany Sergej Šojgu nařídil svým generálům, aby upřednostnili zničení dělostřeleckých systémů dlouhého doletu, protože Ukrajinci začali ničit klíčové ruské zásobovací linie.
„Pokud si Rusové myslí, že zasáhli HIMARS, budou tvrdit, že zasáhli HIMARS. A tak mohou po zásahu návnad přehánět odhady bitevních škod,“ řekl George Barros, vojenský výzkumník z Institute for the Study of War. Podle nejmenovaného amerického diplomata Rusové tvrdili, že zasáhli vyšší počet těchto zbraňových systémů, než USA Ukrajině dodaly. Mluvčí Pentagonu kategoricky popřel tato ruská tvrzení a prohlásil, že všechny HIMARS poskytnuté USA jsou stále plně funkční. Pentagon říká, že od počátku války poskytl Ukrajině 16 systémů HIMARS. Američtí spojenci navíc poskytli další raketové systémy M270, které jsou podobné.
„Jsme si vědomi nejnovějších tvrzení ministra Šojgu. Jsou opět zjevně nepravdivá,“ prohlásil Todd Breasseale, mluvčí Pentagonu.
„Raketa Kalibr vypuštěná na falešný cíl HIMARS v poli je střela, kterou nelze použít proti ukrajinskému městu,“ shrnul význam klamných cílů Rob Lee, vojenský analytik z Foreign Policy Research Institute. Cena jedné rakety Kalibr se pohybuje okolo 6,5 milionu dolarů.