V Rusku existuje zvláštní druh armády s názvem Vojska radioelektronického boje Ozbrojených sil Ruské federace (Vojska REB Ozbrojených sil Ruské federace). Mělo se za to, že v oblasti radioelektronického boje jsou Rusové velmi vyspělí a že by to mohlo Ukrajině způsobit velký problém při obraně. Odborníci upozorňují na to, že se tak nestalo, proč to tak dopadlo a proč se to dalo čekat.
Jedním z mnoha symbolů války na Ukrajině jsou drony, bezpilotní letadla, která se z hraček pro civilisty proměnila ve významnou zbraň. Zastánci radioelektronického boje Vladimiru Putinovi celá léta tvrdili, že bezpilotní letouny jsou zbytečné. Mínili, že drony jsou dobré jen proti Tálibánu, ale ruské systémy protivzdušné obrany prý mohou převzít nad dronem kontrolu, rušit signál nebo dron vychýlit z kurzu tím, že mu dají falešné souřadnice.
Novinářka Julia Latynina se pro list Novaja Gazeta ptala odborníků, jak to nakonec s ruskou převahou v této oblasti dopadlo.
Cituje ruského vojenského analytika Viktora Sokirka, který kdysi zmiňoval „přenosné a malé komplexy“ nazvané „Piščal“, „Sapsan-Bekas“, „Solaris-N“, které je vhodné a účinné použít proti dronům. „Piščal například váží pouhých 3,5 kg, vypadá jako samopal s objemným pouzdrem místo hlavně, operuje na vzdálenost 2 km při přímé viditelnosti cíle. Princip činnosti je založen na dálkovém rušení frekvencí satelitních navigačních systémů a komunikačních a řídicích kanálů.“
Pak je tu ještě slavný komplex Krasucha, který je hlavní legendární zbraní v neviditelné válce, kterou vede ruské elektronické vojsko proti NATO. Právě Krasucha, pokud lze věřit ruskému ministerstvu obrany, odvrátila v Sýrii střely Tomahawk a v Náhorním Karabachu sestřelila až devět bezpilotních letounů Bayraktar. Ověřit se to ale nedá.
Pak v článku přichází to hlavní ohledně možnosti zasáhnout dron elektronickou zbraní: „Každý moderní a drahý dron – včetně Bayraktaru – má komunikaci přes satelit. Takovou komunikaci nelze vůbec zachytit. A to z toho prostého důvodu, že anténa pro tuto komunikaci směřuje vzhůru. A zároveň 100–1000krát zeslabuje signál přicházející zespodu. REB přichází zdola. Anténa směřující vzhůru zesiluje signál ze satelitu a zároveň stíní signál zespodu.“
Problémy jsou i s tím, kdyby někdo v tomto případě chtěl rušit levnější dron připojený přímo k operátorovi: „Ani to není problém. Používá technologii pseudoladění pracovní frekvence. Pokud jej vyrušíte na jedné frekvenci, okamžitě přejde na jinou. Pokud se vám ho podaří rušit, prostě přeruší komunikaci a letí v autonomním režimu: dvě stě metrů doprava, tři sta doleva,“ vysvětluje Viktor Kevljuk, který v roce 2014 bojoval u Luhanska, byl zástupcem náčelníka štábu Velitelství Sever a nyní vyrábí drony Poseidon.
Komunikační kanál vojenského dronu je šifrován 256bitovým klíčem a jeho rozluštění by zabralo, pokud nemáte kvantový počítač, několik miliard let.
Autorka ironicky konstatuje: „A Rusko kvantový počítač nemá, i když samozřejmě, když dáte ministerstvu obrany pět miliard dolarů, okamžitě je utratí za kvantový počítač a brzy přiveze funkční prototyp koupený za dvanáct dolarů na Alibabě. Řeknou, že prototyp byl postaven a zbývá doladit některé detaily.“
Pokud jde o zmíněný systém Krasucha, má ještě jinou potíž: „Krasucha, která má někoho rušit, svítí jako vánoční stromeček. Je to dokonalý cíl. Když vysíláte silné rušení, znamená to, že jste především velmi dobře vidět, a ten samý Bayraktar, jehož spojení s operátorem se snažíte přerušit, na vás vypustí raketu. Znamená to, že nemůžete rušit ovládání žádného dronu? Samozřejmě že ne. Existují velmi levné drony. Starší drony. Nebo dokonce civilní kvadrokoptéry. Jejich signál lze skutečně rušit pomocí Piščalů, Solarisů a ještě více pomocí Krasuch. Je tu však ještě jeden problém. Tyto kvadrokoptéry stojí pár drobných a je jich velmi mnoho. Konstantin Němičev, jeden z velitelů charkovského Azova, mi řekl (píše autorka), že první den války u Charkova začali ukrajinští dobrovolníci korigovat palbu dělostřeleckých baterií ukrajinské armády pomocí kvadrokoptér, z nichž natáčeli svatby.“
Je snadné najít na síti záběry, na nichž zcela civilní, doslova za pár drobných koupená kvadrokoptéra létá nad ruskými pozicemi a pod kontrolou operátora obratně shazuje granát do poklopu ruského vozidla. A nespadne.
Rozdíl v nákladech je propastný. Cena Krasuchy je 125 milionů rublů a počet vyrobených kusů sotva přesahuje několik desítek. „Když sestřelíte kvadrokoptéru, přijdete o tisíc eur. Je jich tolik, že jedna sestřelená kvadrokoptéra nic strategicky nezmění.“
Když Putinovi ukazovali zázračný účinek radioelektronických zbraní, nejspíš mu ukazovali, jak prototyp Krasuchy sestřeluje civilní drony koupené za tisícovku.