Poradce starosty okupovaného přístavního města Mariupol Petro Andrjuščenko informoval o tom, že Rusové umisťují sklady výbušnin do blízkosti civilní infrastruktury města. Peníze na skutečné opravy zničené metropole jim prý stejně došly. Místní odbojáři zase hlásí, že okupační úřady už připravily evakuační plány a urychleně se snaží z města odvézt, co se dá, zejména ukrajinské obilí.
Přístavní město Mariupol se stalo symbolem ukrajinského odporu. V začátku konfliktu vzdorovalo ruské přesile, bylo zničeno k nepoznání ruským bombardováním. Proslavily ho také jednotky, které do poslední chvíle bránily přístav a ocelárny Azovstal. Když po třech měsících heroického odporu město padlo do rukou nepřítele, začali ho Rusové využívat jako své válečné logistické centrum. Také proto se na něj zaměřily ukrajinské jednotky, které neváhají na dálku ničit místa zvýšené koncentrace vojáků, sklady munice a dalšího bojového materiálu.
Jak s odvoláním na místní odbojáře informoval poradce starosty Mariupolu Petro Andrjuščenko na svém telegramovém účtu, Rusové na to reagovali tak, že své sklady, umístěné původně v průmyslové zóně města, začali zřizovat blíže škol a obytných budov.
Samotné civilní stavby v Mariupolu podle Andrjuščenka mnohdy připomínají vykotlané skelety, protože na skutečné opravy nejsou peníze. Jednu z podobných oprav zachytili místní obyvatelé na video. Na záběrech, které Andrjuščenko zveřejnil, jsou odstraňovány zničené podlahy jednotlivých pater panelového domu. „Takový dům zcela ztratil svou strukturální pevnost,“ napsal poradce s tím, že do roka nebo do dvou spadne, což prý ale ruské okupanty nezajímá. Hlavně, když mohou namalovat rty na mrtvý obličej Mariupolu, dodal.
Ukrajinští odbojáři na svých internetových stránkách zase informovali o tom, že okupační úřady schválily evakuační plány pro případ, že by město mělo padnout zpátky do ukrajinských rukou. „Tyto plány počítají s odvozem kolaborantů, dokumentace a nejcennějšího majetku do Ruské federace,“ píšou a dodávají, že za zmínku stojí i to, že v mariupolském přístavu zrychlují přepravní operace, zejména export zrna.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mezitím z Turecka přivezl velicí důstojníky, kteří byli internováni po svém zajetí při obraně ukrajinského města. Vojáci Denys Prokopenko, Svjatoslav Palamar, Serhij Volynskyj, Oleh Chomenko a Denys Šleha stáli loni v čele několikatýdenního ukrajinského odporu proti ruským silám z bunkrů a tunelů pod obřími ocelárnami v Mariupolu, strategickém přístavu na jihu Ukrajiny. V květnu se s dalšími spolubojovníky na rozkaz ukrajinské armády vzdali.
Vzhledem k tomu, že Turecko je propustilo bez jakýchkoli podmínek, velitel pluku Azov Denys Prokopenko se už nechal slyšet, že chce zpátky na frontu. „Samozřejmě. Kvůli tomu jsme se na Ukrajinu vrátili. Je to náš hlavní cíl,“ řekl.