Ukrajinská média informovala, že Ukrajina již od USA obdržela protiletadlové raketové systémy NASAMS, které mají chránit nebe před útoky ruských okupantů. Šlo však zřejmě jen o špatné pochopení slov prezidenta Zelenského. Ten Washingtonu poděkoval teprve za rozhodnutí NASAMS Ukrajině poskytnout.
Moderní systémy NASAMS na Ukrajině ještě nejsou. Jak oznámil tiskový tajemník Serhij Nikiforov, chtěl Volodymyr Zelenskyj poděkovat za rozhodnutí o poskytnutí těchto systémů. „Obdrželi jsme souhlas, ale samotný NASAMS ještě fyzicky nedorazil,“ uvedl Nikiforov. Jeho slova potvrdil i šéf Nadace Turn Back Alive Taras Chmut, který řekl, že „člověk může do slova vložit nějaký význam a tento obsah nemusí nutně odpovídat vašemu očekávání nebo chápání“.
Celkem má Ukrajina od USA obdržet osm baterií NASAMS. První dvě by měly dorazit podle mluvčího Pentagonu Pata Rydera přibližně do půlky listopadu.
NASAMS, neboli Norwegian Advanced Surface to Air Missile System, je protiletadlový raketový systém středního doletu, který od roku 1994 vyrábí Norsko a Spojené státy americké.
Jedna baterie obvykle obsahuje tři jednotky, které lze spojit do jedné informační sítě. Baterii tedy tvoří devět odpalovacích zařízení, každé se šesti raketami, tři radarové stanice AN/TPQ-64, tři body řízení palby, z nichž jeden je velitelským stanovištěm celé baterie, takže přijímá úkol z nadřízeného velitelství a převádí je dále na celou baterii.
Jednotlivá odpalovací zařízení mohou být rozptýlena ve značné vzdálenosti, až 25 kilometrů, od velitelského řízení palby či radarů, takže případné pokusy nepřítele zničit celý komplex jsou nemožné.
Všech 54 raket jedné baterie NASAMS může být odpáleno na různé cíle během pouhých 12 sekund. Dokážou tak účinně ochránit různé objekty před letadly, vrtulníky i řízenými střelami.
Hlavní bojovou zbraní systému NASAMS jsou řízené střely typu AIM-120 AMRAAM a AMRAAM ER, které mají aktivní radarové navádění, za AIM-9 Sidewinder Block II s infračerveným naváděcím systémem. Maximální dostřel je 50 kilometrů a maximální výška pro útok je 25 kilometrů. Raketa dokáže letět rychlostí až 4900 km/hod. Jedna baterie vyjde přibližně na 65 milionů dolarů.