
Letoun F-16 během cvičení na Ukrajině v roce 2011. FOTO: Wikimedia Commons/ TSgt Charles Vaughn/ Public Domain
FOTO: Wikimedia Commons/ TSgt Charles Vaughn/ Public Domain

Výhody americké stíhačky a její účinky na bojiště na Ukrajině popsal ukrajinský pilot stíhacího letounu F-16. Jak řekl, ruští piloti se obávají k jejich letounu přiblížit. Za hlavní výhodu svého stroje označil jeho extrémní přesnost. Podle Ukrajinců tyto stíhačky aktuálně fungují především jako protivzdušná obrana, která sestřeluje ruské rakety mířící na ukrajinské cíle. Proto jejich piloty podporují i Češi.
O své zkušenosti z práce v letounu F-16 se podělil ukrajinský pilot v příspěvku, který zveřejnily ukrajinské vzdušné síly. Informovala o tom agentura Unian. Jak ukrajinský bojovník uvedl, Rusové se západním letadlům prozatím vyhýbají, protože znají jejich smrtící potenciál.
„S příchodem západního vybavení se situace s prováděním krycích misí stíhaček zlepšila,“ konstatoval Ukrajinec. Vysvětlil, že ukrajinské vzdušné síly mají nyní k dispozici nové, kvalitnější zbraně a Rusové to chápou. Americké letouny F-16 a francouzské Mirage 2000-5 podle něj může využívat ukrajinské letectvo při bojích nablízko i při taktických úderech.
Ruští piloti se podle něj k novým západním strojům bojí přiblížit. „Nakonec i tam sedí živý člověk, který nechce zemřít,“ řekl pilot. Nová výzbroj podle něj umožňuje také Ukrajincům zasazovat velmi přesné údery.
„Nyní můžeme provádět údery pouze na taktické úrovni. Ale tyto útoky jsou extrémně přesné. Když budeme chtít, naše bomba může někomu proletět přímo oknem,“ řekl rovněž ukrajinský pilot.
Jak ale uvedl, k útokům na pozemní cíle z větší blízkosti používá Ukrajina přednostně letouny ruské výroby, jako jsou MiG-29 nebo Suchoje Su-24 a Su-27, přičemž západní letouny je kryjí. Tento způsob boje podle něj výrazně změnil způsob, jakým se ruská armáda chová.
Ukrajinci uvádějí, že hlavní využití nových západních stíhaček spočívá v likvidaci ruských raket, kterými armáda agresora útočí na cíle hluboko za frontovou linií. V přímém boji se totiž nemohou rovnat nejlepším ruským strojům, jako je zejména Su-57.
Toho, že ukrajinské nebe je díky letounům F-16 o něco bezpečnější, si povšimli také čeští dobrovolníci ze skupiny Česká stopa a z dalších organizací. O jejich úsilí o pořízení moderního simulátoru pro aktivní i budoucí ukrajinské piloty těchto strojů deník FORUM 24 již informoval.
Od zahájení sbírky dobrovolníci vybrali na výcvik ukrajinských pilotů zatím tři čtvrtiny potřebných peněz. „Do ukončení sbírky zbývá už jen 19 dnů, ale věřím, že nás lidé nenechají na holičkách a pomohou nám projekt úspěšně završit,“ řekl deníku FORUM 24 jeden z organizátorů sbírky Aleš Pavel.