Na jednoho ukrajinského vojáka připadají tři Rusové, odhadl bývalý ukrajinský velitel Jevhen Dykyj poměr sil v nejkritičtější části fronty v Doněcké oblasti ve směru na Pokrovsk. Jak řekl, upíná se k tomu, že ruský postup výrazně přibrzdí dobývání zastavěných městských částí na okraji tohoto důležitého města. Přinejmenším do té doby, než frontu posílí nové ukrajinské brigády vytvořené během obnovené mobilizace.
Bývalý ukrajinský velitel Jevhen Dykyj, veterán rusko-ukrajinské války, hovořil pro tamní rádio The New Voice of Ukrajine o napjaté situaci v Doněcké oblasti, kde Rusové kontinuálně postupují k Pokrovsku. Jak říká, situace je krajně nepříjemná.
„Rusům zbývá už jen málo, aby přetnuli trasu Pokrovsk–Kosťjantynivka, mají k tomu opravdu velmi blízko,“ popsal Dykyj. Jak uvedl, Ukrajinci mají na straně obrany asi dvanáct tisíc vojáků, na které útočí na čtyřicet tisíc Rusů.
„Myslím, že není žádným tajemstvím, že jsme tam již poslali rezervy,“ konstatoval důstojník s tím, že totéž již učinili také Rusové. Domnívá se, že jejich postup nakonec definitivně zastaví až nově utvořené jednotky mobilizovaných, které postupně deficit obránců začnou vyrovnávat, a to až nově odvedení muži projdou výcvikem.
„Fronta to zatím nepocítila, protože ti, kdo jsou nyní nabíráni, nepřijdou na frontu ihned, a to je správně. Nyní nikdo neposílá do boje nikoho s méně než dvěma měsíci výcviku, díky Bohu, není rok 2022,“ poznamenal důstojník s tím, že totéž ale znamená, že obranu na Pokrovsk drží už deset měsíců prakticky tytéž jednotky, které musí být po tak dlouhých bojích již zákonitě velmi vyčerpané.
Domnívá se, že podobně jako v Časiv Jaru ruský postup zpomalí teprve, až narazí na město, jímž je v tomto případě předměstí zmíněného kdysi 70tisícového města Pokrovsk. Připomíná, že v Časiv Jaru je ruský postup velmi pomalý, protože se tam bojuje doslova o každý dům.
Ukrajinské výhody v podobě přesného dělostřelectva a aktivního využívání dronů se podle něj sice ve městském prostředí smyjí a městský boj zároveň umožňuje naplno využít převahu v živé síle, kdy se, jak řekl, útočníci plazí odevšad jako švábi a obránci nemají dost pantoflů, na druhou stranu Ukrajinci tam nebudou připoutáni k linii zákopů a úkryt jim poskytne každá ještě alespoň trochu stojící ruina.
„Bitvy v budovách proto vždy trvají dlouho. Vzpomeňme na Bachmut, Soledar, Avdijivku – o všechna tato města se bojovalo měsíce,“ připomněl Dykyj. Právě proto si myslí, že pokud fronta postoupí až na předměstí Pokrovsku, přestane se ruský postup měřit v kilometrech a výrazně zpomalí. Zároveň se ale obává zmíněného přestřižení zásobovacích tepen vedoucích z Pokrovsku dále do východněji ležících oblastí, kde ukrajinské jednotky dosud zadržují ruské útoky.