Jak vyplývá z fotografií, které zveřejnili na sociálních sítích příslušníci 28. samostatné mechanizované brigády, převlékají se někteří ruští vojáci v Doněcké oblasti do civilního oděvu, a přesto pokračují v bojové činnosti. Je to flagrantní porušení zákonů i válečných zvyklostí a jde o další z řady ruských válečných zločinů, upozornili Ukrajinci.
„Další porušení pravidel vedení války ze strany ruské armády zaznamenali letečtí průzkumníci 28. samostatné mechanizované brigády. V Torecku se okupanti převlékají do civilního oblečení,“ napsala 28. mechanizovaná brigáda na sociálních sítích k fotografiím zachycujícím několik civilně oblečených mužů.
Podle ukrajinských vojáků byli převlečení Rusové spatřeni, když prováděli průzkum a také se snažili o „sabotážní činnost“.
„Tímto způsobem se nepřátelská pěchota snaží odvést pozornost od sebe a maskovat se,“ popisuje 28. mechanizovaná brigáda. Ruští vojáci se však stejně prozradí, protože jsou oblečeni sice ne do uniformy, ale všichni na sobě mají stejný civil. „Prozradí je shodné oblečení, chování a někdy i zbraně,“ konstatují Ukrajinci, podle nichž to ale stejně obráncům komplikuje situaci, protože „na rozdíl od okupantů nestřílejí na všechno, co se hýbe“.
Jde o další z řady porušení válečných pravidel, kterých se Putinova armáda na Ukrajině dopouští. Převlékání „kombatantů“ do civilu je totiž podle mezinárodního práva válečným zločinem.
Za připomenutí stojí i to, že se Rusové při pokusu prolomit obranu Kupjansku v listopadu loňského roku oblékali do uniforem, které úmyslně připomínaly ty ukrajinské. I to mezinárodní právo zapovídá.
„Naši obránci během šikovných a rozhodných akcí nepřítele zastavili, zničili všechna jeho obrněná vozidla a zneškodnili významnou část jeho vojáků,“ citovala agentura Reuters ze zprávy generálního štábu a poukázala na to, že převlečení se do uniformy protivníka je podle Ženevských úmluv zločinem.
„Je zakázáno používat vlajek nebo vojenských znaků, insignií nebo uniforem protější strany v době útoku nebo za účelem zamaskování, podpory, ochrany nebo ztěžování vojenských operací, stojí v druhém bodu článku č. 39 Ženevské úmluvy,“ připomněla okupantům na dálku tehdy agentura Reuters.