Kameraman a fotograf Vojtěch Hönig už patnáct let žije a natáčí na Ukrajině, v Rusku, Gruzii a Německu. Vytvořil řadu dokumentárních filmů a reportáží pro Českou televizi i jiná média. Pracoval také jako fotograf a dokumentarista v Africe, Asii a Jižní Americe. Východ Ukrajiny není první válečnou zónou, ve které se jako novinář pohyboval, působil také v Sýrii. Jeho fotografie najdete aktuálně v knize Putinova válka, která mapuje uplynulý rok v Ukrajině očima válečných reportérů České televize.
Delší čas jste žil v Moskvě jako kameraman na volné noze. Jaké je to pro vás teď, když se do Ruska nemůžete vracet?
Je to samozřejmě smutné. Jenže to, co se teď děje, nenastalo z ničeho nic. Všechno v Rusku k tomu posledních deset let směřovalo. Začalo to přepisováním historie, „prací“ režimu s celou společností.
Byla v tomto kontextu významným milníkem anexe Krymu?
Neřekl bych. Jen se tímto krokem povedlo Putinovu režimu získat v zemi velikou popularitu. Byl to spíš pragmatický tah. Oni si Rusové často pletou strach s respektem. Chtějí, aby je zbytek světa respektoval, tedy v jejich pojetí aby se jich bál. Nikdy se nesmířili s tím, že už nejsou světová supervelmoc, ale jen regionální velmoc. Putin jim vrátil pocit moci.
Putin se ostatně nikdy netajil tím, že chce obnovit původní hranice SSSR…
Přesně tak. A z tohoto přístupu současného režimu plyne hodně problémů. Rusové se nikdy nesrovnali se svojí historií, neodsoudili zvěrstva z dob Sovětského svazu. Jakmile se země nevypořádá s vlastní historií, není moc šance k dalšímu rozvoji. Rusko je ohromná země plná inteligentních a kreativních lidí. Ti teď bohužel museli buď utéct, nebo spolupracovat s režimem.
Jak prožívají současnou situaci na Ukrajině vaši přátelé v Rusku? Musel jste se kvůli názorům na válku s některými z nich rozejít?
Nemusel. Já jsem si vždycky přátele vybíral na základě sdílených hodnot. Vím, že jsou z války na Ukrajině nešťastní. Je to pro ně těžké, cítí spoluzodpovědnost. Myslím, že je důležité mluvit právě o společné zodpovědnosti, nikoli o kolektivní vině. Protože z konceptu kolektivní viny nikdy nevzešlo nic dobrého, kdežto z pocitu zodpovědnosti ano.
Co se vám obecně na Rusku líbí a…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.