Ruské jednotky si připsaly „taktické zisky“ na severní straně ukrajinského města Bachmut, o který se v posledních týdnech svádí tvrdé boje, uvádí v nejnovější zprávě o vývoji konfliktu americký Institut pro studium války (ISW). Rusové podle něj v oblasti pokračují v pozemních útocích, jakož i u obcí Kreminna a Svatove, kde pravděpodobně dosáhli „omezeného postupu“.
Další podrobnosti k ruským útokům američtí analytici v úterním hodnocení neuvádí. Informace navazují na úterní vyjádření ukrajinské armády, podle kterého je situace u Bachmutu „mimořádně napjatá“. Velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj hovořil o ruské ofenzívě, v níž byly nasazeny nejlépe vycvičené jednotky žoldnéřské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny. „Nepřítel neustále ničí vše, co může sloužit k ochraně našich pozic,“ uvedl už v pondělí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Rusko se podle všeho snaží město obklíčit a odříznout ukrajinské obránce od zásobovacích tras. Případné dobytí Bachmutu by pro Moskvu znamenalo první větší vítězství za více než půl roku, byť za cenu vysokých ztrát. Ovládnutí města by Rusům otevřelo cestu k útoku na poslední zbývajících městská centra v Doněcké oblasti.
V posledních dnech z míst nejtěžších bojů přichází informace o postupných ruských ziscích. O postupu ruských okupantů na severu Bachmutu v úterý psal i reportér německého listu Bild Julian Röpcke, který konflikt na východě Ukrajiny dlouhodobě mapuje. Poznamenal při tom, že tvrzení Wagnerovců jsou „bohužel“ v posledních týdnech spolehlivější než vyjádření ukrajinského generálního štábu.
Na zarputilost ukrajinské obrany Bachmutu poukázal ruský miliardář Jevgenij Prigožin, stojící v čele žoldnéřské armády známé jako Wagnerova/Vagnerova skupina. Ukrajinská armáda podle něj přisunula na místo další posily a snaží se město uhájit vší silou. „Desítky tisíc ukrajinských vojáků kladou zuřivý odpor. Boje jsou každým dnem krvavější,“ prohlásil. Současně popřel, že by kupoval satelitní snímky bojiště od Číny; skupina má podle něj 20 vlastních družic.
Velení ukrajinských sil ve středečním ranním hlášení hovoří o pokračujících útocích, zpráva agentury Unian nicméně postup nepřátelských jednotek nezmiňuje. Generální štáb podle ní za poslední den v oblasti Bachmutu registroval několik odražených útoků, jejichž počet údajně podél celé linie fronty dosáhl 85.
Ukrajinské velení také tvrdí, že během uplynulého dne Rusko přišlo o dalších 650 vojáků, sedm tanků a desítku děl, celkové ruské ztráty od vypuknutí války dosáhly bezmála 150 tisíc vojáků a tisíců kusů výzbroje. Tato tvrzení nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.
Britská rozvědka v pravidelném přehledu upozorňuje, že ruské síly nejspíše začaly vypouštět íránské drony Šáhed z Brjanské oblasti, odkud mohou snadněji ohrozit Kyjev, než když jako dříve tyto bezpilotní letouny startovaly z Krasnodarského kraje na jihu Ruska a stroje přelétaly Azovské moře. Nová startovací platforma poskytuje Rusům jiný směr útoku a je blíže ke Kyjevu, což zkracuje dobu letu a jeví se také pokusem více rozptýlit ukrajinskou protivzdušnou obranu.
Ruská armáda v noci na 27. února zaútočila ze severu proti cílům na Ukrajině 14 íránskými drony typu Šáhed, uvedl ukrajinský generální štáb a vojenská správa Kyjevské oblasti. Protivzdušná obrana 11 těchto bezpilotních letounů zničila, tvrdí Kyjev. Nový nálet za pomoci íránských dronů Rusové podnikli v noci na středu, a to opět ze severu. Všechny čtyři drony se protivzdušné obraně podařilo sestřelit, napsala agentura Unian s odvoláním na velení ukrajinského letectva. Drony Šáhed jsou zkonstruovány tak, aby přímo útočily na cíl.