Ruské jaderné odstrašování v dřívějším klasickém smyslu nefunguje v plném rozsahu. V rozhovoru pro časopis International Life to přiznal náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Rusko už dříve zahájilo revizi své jaderné doktríny. Podle mluvčího Kremlu bude její nová verze v souladu s aktuální situací.
„Existuje vojenská doktrína a v ní je podrobně rozepsán jaderný prvek. Existuje dokument nazvaný Základy státní politiky v oblasti jaderného odstrašování, kde je jaderná složka vojenské doktríny podrobněji, věcně a ve vazbě na určité situace vyložena,“ popsal náměstek ruského ministra zahraničí.
Podle Rjabkova válka na Ukrajině ukázala, že „jaderné odstrašování v dřívějším klasickém smyslu nefunguje v plném rozsahu“. „Je třeba provést některá koncepční doplnění a úpravy. Proto prezident Ruské federace řekl, že doktrína je živý nástroj. Docela připouštím, že po nějaké době dojde k určitému upřesnění, jaké přístupy může naše strana zaujmout k těmto nesmírně důležitým a velmi odpovědným tématům v situacích další eskalace ze strany protivníka,“ dodal Rjabkov.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov už dříve oznámil, že Rusko zahájilo revizi své jaderné doktríny tak, aby byla v souladu s aktuální situací. „Putin řekl, že tato práce začala, aby se doktrína dostala do souladu s nynější situací,“ citovala agentura Reuters Peskova.
Podle dosavadní jaderné doktríny by ruská armáda jaderné zbraně použila v případě jaderného útoku nebo takového útoku konvenčními zbraněmi, který by představoval existenční ohrožení ruského státu. Od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu někteří zastánci tvrdé linie v Rusku mluví o tom, že Moskva by kritéria nasazení jaderných zbraní měla uvolnit.
Například člen obranného výboru ruské Státní dumy Andrej Kartapolov agentuře RIA Novosti řekl, že změny by se mohly týkat času určeného pro rozhodnutí o použití jaderných zbraní. Dodal ale, že je ještě předčasné o těchto změnách mluvit a že vše záleží na politické a vojenské situaci.
Putin ještě před tím prohlásil, že ruské úvahy o úpravě jaderné doktríny souvisejí s tím, že NATO se podle něj snaží měnit kritéria použití jaderných zbraní. Reagoval tak na vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga, který s poukazem na rostoucí nebezpečí ze strany Ruska řekl, že členské státy aliance diskutují o možnosti rozmístění více jaderných zbraní a zvýšení stavu jejich pohotovosti.