Po více než rok a půl dlouhé válce se Rusům ztenčily zásoby hypersonických střel Kinžal natolik, že si jich daleko více váží než v počátcích konfliktu. Své také hraje fakt, že jsou schopni vyrobit maximálně šest nových kusů za měsíc, uvedl Vadym Skibickyj, zástupce šéfa ukrajinské vojenské rozvědky.
„Pokud jde o Kinžaly, mají jich podle našich zjištění Rusové přibližně okolo 75 kusů. Rusové si těchto raket velmi váží nejen kvůli jejich relativně malému počtu, ale také proto, že podle našich propočtů jich za měsíc dokážou vyrobit nanejvýš šest,“ řekl Vadym Skibickyj v rozhovoru pro RBC-Ukrajina.
Snižující se počet raket byl podle něj jasným důvodem ke změně taktiky ruských úderů. „V první řadě jde o střídání různých tříd raket. Za druhé, Rusové nyní pečlivěji vybírají své cíle a věnují značnou pozornost určování letových drah řízených střel a dronů, aby překonali náš systém protivzdušné obrany. Za třetí, začali se rychleji rozhodovat o úderech,“ vypočítal Skibickyj změny v taktice ruských okupantů.
Podle jeho názoru Rusové s největší pravděpodobností změnili způsob vybírání cílů. „Nyní doslova studují naše energetická zařízení, hledají jejich zranitelná místa a také umístění našich systémů protivzdušné obrany. Poté všechno dají dohromady a vyberou optimální trasy pro starty, aby způsobili co největší škody,“ uvedl Skibickyj, co zjistila ukrajinská rozvědka.
Podle analytiků tak bude taktika, postup a konkrétní místo úderů v nejbližší době záviset především na tom, co okupanti vyhodnotí jako objekty kritické pro fungování Ukrajiny.
Výraznou změnou taktiky bylo nasazení dronů Shahed ve funkci „návnady“ pro protiletadlovou obranu. Teprve, když se ukrajinská protivzdušná obrana tomuto útoku začne bránit, odpálí Rusové rakety směrem ke skutečnému cíli, který mají kvůli zaneprázdnění protivzdušné obrany větší šanci zasáhnout.