O Toreck v Doněcké oblasti se vedou těžké boje již od srpna, kdy první okupanti vstoupili na jeho předměstí. Od té doby je neustále pod těžkou palbou a v tuto chvíli jsou z kdysi více než třicetitisícového města jen trosky, o které se nadále válčí.
Náčelník vojenské správy města Toreck Vasyl Činčyk odhadl, že pod kontrolou ukrajinských ozbrojených sil zůstává asi 40–50 % území města Toreck. „Zbytek území je ale údajně obsazený Rusy,“ dodal Činčyk, který také poznamenal, že okupanti „vynakládají veškeré možné úsilí, aby se Torecku zmocnili v co nejkratším čase“.
„Linie kontaktu se neustále pohybuje, takže říci, že dnes ovládáme 40 % nebo 50 % města, je velmi, velmi obtížné,“ poznamenala poté během rozhovoru v kyjevské televizi Anastasia Bobovnikovová, mluvčí luhanské operačně-taktické skupiny ukrajinské armády.
Podle jejího vyjádření, ale i podle satelitních snímků je zcela zjevné, že ruští agresoři chtějí město zcela zničit. Místo budov jsou jen hromady trosek, ze kterých trčí ohořelá torza betonových staveb. „Toreck dnes vypadá velmi děsivě. Všechny domy byly vypáleny, zůstaly jen betonové krabice,“ dodala Bobovnikovová.
Rusové se město snaží dobýt neustálými útoky za pomoci dělostřeleckého ostřelování, leteckých útoků i s využitím dronů. „Nepřítel vstupuje na již spálenou zemi v malých útočných skupinách a snaží se získat oporu tam, kde prakticky nic není,“ popsala ruskou taktiku dobývání města mluvčí.
O vstupu okupantů na území Torecka informovaly první zdroje koncem srpna, o urputných bojích v místě pak informoval Institut pro studium války během září. Geolokalizované záběry z 29. září pak podle analytiků naznačovaly, že ruské jednotky se dostaly do bývalého centra města a snažily se postupovat dále na západ.
Ještě v té době zůstávalo podle údajů, které uvedly městské úřady, v Torecku asi patnáct set jeho obyvatel, které nebylo možné jakkoliv zásobovat zvenčí.