Obloha nad ukrajinskou Avdijivkou bzučí desítkami smrtonosných dronů, ale obrana proti nim není žádná. Ruští vojáci už to berou fatalisticky. Když je má dron trefit, tak ať. Je to prý přirozený výběr v akci.
Na kritický příspěvek ruského vojensko-technického komentátora na telegramovém účtu „Severní vítr“ upozornil na sociální síti X estonský překladatel Dmitrij, který převedl jeho příspěvek do anglického jazyka. Rus hovoří o nesmírných potížích, které mají okupanti snažící se dobýt Avdijivku v oblasti elektronického boje proti ukrajinským FPV dronům.
„Kamikadze drony bzučí ve vzduchu. Člověk je už ignoruje. Obloha bzučí,“ popisuje zmíněný ruský komentátor situaci vojáků útočících na Avdijivku. Po padesátém „vžžž“ a varovném povelu „Vzduch!“ prý někteří ruští vojáci prostě přijmou osud. „Přestanou se schovávat, vrhat se do křoví, anebo po nich střílet,“ líčí zmíněný komentátor.
„Když tě zabije, tak ať. Každý nemůže bojovat o život a překonat svůj strach, ale někteří také pomáhají druhým. Přirozený výběr v akci,“ popisuje ruský komentátor s tím, že 1,3 kilometru, které vojáci musí ujít, aby se dostali k bojovému stanovišti Carska ochota na jihovýchodě Avdijivky, přežijí jen ti z nich, kteří mají skutečný důvod žít.
Autor příspěvku tvrdí, že nejvyužívanější, nejpřesnější, nejefektivnější zbraně této doby jsou kamikadze drony a shozy výbušnin z těchto bezpilotních prostředků. Píše, že v prosinci roku 2021 ruské velení všechny ujišťovalo, že má dostatečné vybavení, ale o dva roky později vyšlo najevo, že to, co je potřeba, není k dispozici.
„Všechno to zbabrali, páni generálové,“ líčí ruský bloger s tím, že právě v oblasti elektronické války a vývoje dronů Rusko v minulých 20 letech zaspalo. Každému, kdo prý projde těch zmíněných 1300 metrů k Carské ochotě musí být jasné, jak závažným způsobem ruským jednotkám tyto nástroje nyní chybí.
Ruské síly se snaží Avdijivku dobýt již od 10. října loňského roku, a to pomocí masivních mechanizovaných i pěších útoků. Ukrajinští obránci čelí velkému nedostatku munice, zejména pro artilerii a v nouzi se proto spolehli právě na drony řízené z pohledu první osoby, jimiž likvidují ruské obrněnce i vojáky. Navzdory masovým ztrátám stovek vozidel a tisíců mužů se ruským silám dosud nepodařilo ukrajinský odpor zlomit, situace v Avdijivce je však na některých místech po čtyřech měsících jejich náporu kritická. Čelí každodennímu těžkému bombardování, hrozí mu odříznutí zásobovacích tras a bojuje se již v ulicích samotného města. Ukrajinci proto podle vyjádření jejich velení poslali do Avdijivky další jednotky, aby obranu města posílili.