Ruští vojáci nejsou ochotni útočit proti ukrajinským pozicím u Bachmutu, a do boje je proto musí doprovázet důstojníci. Navíc trpí panikou z obklíčení, popisuje ukrajinský voják Jurij Syrotjuk, který bojuje jižně od Bachmutu.
Ruští vojáci nechtějí jít do útoku a nevěří v úspěch akce, a proto je do boje musí vést důstojníci, myslí si granátometčík Jurij Syrotjuk, který popsal, že v poslední době vídají v přední linii nebývalé množství ruských šarží. „Nedávno jsme viděli situaci, při které útok osobně vedl ruský kapitán,“ poznamenal obránce Bachmutu. Také doplnil, že pro ukrajinské síly představují důstojníci cenný cíl i proto, že dokumenty a telefony mrtvých důstojníků často obsahují cenné informace ohledně ruských plánů v oblasti, a jsou tedy hodnotnou kořistí pro armádní rozvědku. Vyjádření vojáka pro ukrajinské Rádio NV citoval web The New Voice of Ukraine.
Podle Syrotjuka aktuálně nepozorují, že by se Rusové chystali ustoupit, k masovým dezercím nedochází a fronta se rozhodně nehroutí. Morálka nepřítele ale zdaleka není ideální. „Když k nám dorazí o trochu víc nového vybavení, myslím, že nepřítel bude velmi vyděšený. Velmi se bojí ukrajinské protiofenzivy. Ještě k ní nedošlo, ale vyděsili sami sebe tak moc, že v každém našem pohybu kupředu vidí hned velkou ofenzivu. Všechno považují za kapsu (tedy obklíčení, pozn. red.) Z nějakého důvodu teď všichni žijí v panice, že skončí v kapse,“ popisuje voják pro zmíněný web.
Zuřivé boje u Bachmutu pokračují a podle mluvčí jižní části ukrajinské armády Hanny Maljarové během nich Ukrajinci osvobodili již desítky kilometrů čtverečních okupovaného území. Vojáci tam podle ní ale čelí přesile poté, co Rusko posílilo své jednotky mj. o profesionály z řad výsadkářů.
O Bachmut se nepřetržitě bojuje již déle než rok, od počátku srpna 2022. Město se po ohromných ztrátách podařilo obsadit žoldákům z Wagnerovy skupiny, jejichž jednotky ho následně předaly pravidelné ruské armádě. Odhaduje se, že Rusové u Bachmutu ztratili desítky tisíc mužů. Strategicky nepříliš významné město se stalo symbolem krutosti tzv. opotřebovávací války a vysloužilo si nechvalně proslulé přirovnání k mlýnku na maso.