Válka na Ukrajině trvá přes tři týdny a ukazuje, že Vladimir Putin silně podcenil bojovnost místních vojáků a dobrovolníků i jednotu Evropské unie, USA a Velké Británie. Ruští agresoři však měli již dříve vytvořen plán na obsazení dalších zemí. V hledáčku Rusů byly státy, které patří do NATO, takže invaze do nich by patrně vyvolala světovou válku.
Na znepokojivou debatu, která proběhla v ruské státní televizi Rossija 1 koncem minulého roku, upozornil britský deník The Sun. Ten poukázal na slova plukovníka Igora Korotčenka, který představil mrazivý scénář pro další postup ruských vojsk.
Podle bývalého příslušníka ruského generálního štábu je ve hře napadení Lotyšska, Litvy a Estonska, což Korotčenko demonstroval na mapě, kterou komentoval slovy: „Takto by mohl vypadat scénář obsazení pobaltských zemí.“
Na mapě jsou vyznačena vojska NATO, která jsou rozmístěna v pobaltských státech, i postup Rusů při začátku možné invaze. Jako první by byl podle bývalého vojáka „zasazen masivní ruský radioelektronický úder“, v jehož důsledku „všechny radary NATO oslepnou“.
Při dalším představování plánu ruské agrese už Korotčenko vůbec nebere ohled na země, který by měly být invazí zasaženy. „V této době na švédském ostrově Gotland přistávají ruská vojenská letadla, která dodávají protiletadlové raketové systémy S-400 a mobilní raketový systém pobřežní obrany Bastion,“ říká bývalý příslušník ruského generálního štábu. „Jsou rozmístěna a zatím nikdo nic neví ani nevidí,“ dodává.
Korotčenko dále vysvětluje, že Rusové by se posunuli směrem k Suwalskému koridoru, aby zablokovali přístup posil z Polska. „Udivený Západ a NATO se dozví, že Rusko vyhlašuje bezletovou zónu v délce 400 kilometrů,“ říká s tím, že dalším cílem ruských sil by se stalo „celé Baltské moře“.
Ruský plukovník také tvrdí, že „těch několik jednotek speciálních sil Kanady, Velké Británie, Německa a USA v Pobaltí“ bude „obklíčeno“ ruským výsadkem a poté „složí zbraně”. Scénář končí tím, že nové vlády pobaltských států slíbí věrnost Moskvě, zatímco Švédsko bude souhlasit s věčnou neutralitou a pronájmem Gotlandu na 99 let.
Pořad, který se v ruské státní televizi objevil na konci roku 2021, sice v kontrastu dnešní situace vyznívá odvážně, ale současný vojenský debakl na Ukrajině neznamená, že by se do budoucna nemohl Putin zaměřit na pobaltské státy. Navíc o jejich možném napadení hovořil i běloruský vůdce Lukašenko.
Obavy z dalších ruských akcí po invazi na Ukrajinu má i NATO. To proto nyní začalo plánovat takzvanou „novou realitou“, jak situaci pojmenovat generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Severoatlantická aliance se připravuje například i na možnost, že by se mohla s Ruskem vojensky střetnout na území Arktidy.