
Mezinárodní obchodní centrum v Moskvě FOTO: Wikimedia Commons/ Ludvig14/ CC BY-SA 4.0
FOTO: Wikimedia Commons/ Ludvig14/ CC BY-SA 4.0

Bezpečnost a pohodlí operátora, který mohl bez obav o svůj život navést dron na cíl v ukrajinském Časiv Jaru, a to rovnou z mrakodrapu v tzv. Mezinárodním obchodním centru v Moskvě, zdůrazňovaly příspěvky ruské agentury Ria Novosti. Jeden obsahoval i video, které útok zachycovalo. Pro veřejnost byly záběry dostupné jen asi devadesát minut a pak byly rychle smazány. Možný důvod brzy vyšel najevo.
Na Kreml napojená ruská tisková agentura RIA Novosti v úterý zveřejnila a posléze smazala příspěvky o úderech ruských dronů FPV na Ukrajině. Zbraně totiž měly být pilotovány z jednoho z mrakodrapů Moskevského mezinárodního obchodního centra, také známého jako Moscow-City. informovala o tom Ukrajinská pravda s odvoláním na ruské stránky The Insider.
Ty uvedly, že RIA Novosti na svém kanálu na Telegramu publikovala v úterý dva příspěvky, které zachycovaly provedení dronových útoků soukromou ruskou vojenskou společností Espaňola, jež aktuálně operuje v Časiv Jaru v Doněcké oblasti. Toto město pár kilometrů na západ od známějšího Bachmutu se ruské síly snaží dobýt a obsadit již zhruba rok.
Operátoři sebevražedných FPV dronů se během útoku měli nacházet v jednom z mrakodrapů zmíněného centra v Moskvě. Publikováno mělo být také šestiminutové video zachycující proces koordinace jejich útoku. Oba příspěvky byly asi po hodině a půl smazány. Neunikly však pozornosti uživatelů sociálních sítí, kteří je v mezičase archivovali a znovu sdíleli.
„Poprvé vyčkávající munice FPV řízená z Moskvy zasáhla vybavení Ukrajinských ozbrojených sil v Časiv Jaru na extrémně velkou vzdálenost, “ stálo v příspěvku. „Velitel zasáhl cíl, zatímco sedí v Moscow-City. Operátor se cítí bezpečně a necítí žádný psychologický tlak,“ pochvalovali si komentátoři na zveřejněném videu.
Zmíněná jednotka se dálkovým útokem rovněž sama pochlubila na svém účtu na sociální síti Telegram, kde uvedla, že její velitel Stanislav Orlov úspěšně zasáhl cíl, z pronajatého bytu ve zmíněné budově. Použil k tomu prý dron typu „Ovod“. „Při využití softwaru Orbita a hardwarového balíčku se může operátor nacházet kdekoliv. Při našem experimentu bylo Moscow-City snadno rozeznatelnou lokalitou,“ napsali žoldáci.
Příspěvek ale nevyvolal jen pochvalné ohlasy. Znepokojil například populárního ruského válečného komentátora Vladimira Romanova, který konstatoval, že jeho zveřejnění může způsobit ohrožení zmíněných budov a jejich obyvatel. A nejen jich.
„Pochopil jsem správně, že pokud po tomto videu sebevražedný dron narazí do moskevských mrakodrapů, nepřítel bude tvrdit, že zasáhl operátory dronů?“ zeptal se ironicky. To byl patrně také důvod, proč příspěvky ruská agentura raději tak rychle stáhla.