Rusku se stalo přesně to, co předtím Američanům. Při provádění bojových akcí v cizí zemi přichází o život i civilisté. Poslední zpráva ze středy mluví o tom, že při ruských náletech zahynulo v Sýrii v uplynulých 24 hodinách nejméně 54 civilistů. Oznámila to organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR), která situaci sleduje z Británie. Podle ní Rusové útočili na vesnice ovládané radikály ve východní provinci Dajr az-Zaur a také v Halabu a Homsu. V Dajr az-Zauru přišlo o život 29 lidí, z nich bylo devět žen a tři děti.
Jak uvedl list The Telegraph, 20. ledna bombardovala ruská letadla pekárnu v obci Hazzano, která byla postavena Brity a měla právě začít fungovat a poskytnout jídlo asi 18 000 lidí. O život přišlo devět lidí, z toho tři děti. Střely padly do obytné oblasti, zabily dvě rodiny a zranily přes sto lidí. Proč k tomu útoku došlo, není nikomu z místních jasné, protože tzv. Islámský stát je 200 kilometrů daleko.
Rusko bombarduje v Sýrii od loňského září a SOHR ve své zprávě z minulého týdne tvrdí, že ruské letecké bomby zabily 1000 civilistů a v tomto počtu je 200 dětí. Rusko to popírá a tvrdí, že bojové operace zaměřuje pouze na islámské radikály. Podle místních svědectví ale bomby padají i na mešity, polní nemocnice a školy.
Britský ministr obrany Michael Fallon už 20. ledna prohlásil: „Jsem stále více zneklidněn ruským bombardováním. Počet obětí stále roste. Podle našich odhadů jde o několik stovek civilistů zabitých nenaváděnými střelami v obydlených oblastech, kde působí opoziční skupiny bojující proti (syrskému prezidentovi Bašáru) Asadovi,“ řekl podle agentury Reuters.
Podle ruského serveru Sputnik News jde ale o výmysly západní propagandy: „‘Nemocnice v Sýrii, z jejichž bombardování obviňovali ruské letectvo, neexistují,‘ prohlásil oficiální mluvčí ruského ministerstva obrany, generálmajor Igor Konašenkov.“ Ověřování všech zpráv ze Sýrie je skutečně obtížné. Pro celkový obrázek ale stačí to, co se o ruském střílení a bombardování ví s jistotou. Ne snad, že by to Rusové dělali schválně, ale prostě jim na civilistech – jako vždycky – moc nezáleží.
Podle amerického ministerstva zahraničí bylo v prvních týdnech ruské kampaně nuceno opustit své domovy na 130 tisíc lidí. Stovky civilistů pak zahynuly v nemocnicích a civilních objektech, píše německý portál Deutsche Welle. Diktátor Asad také obléhá 49 oblastí, které jsou v rukou rebelů, a brání dodat jídlo jednomu až dvou milionu lidí.
Jisté je, že Islámský stát není jediným cílem ruských vojenských aktivit. Rusko potřebuje v oblasti udržet sobě nakloněný režim, protože zde má své základny a přístup k moři na jihu. Proto jsou odpůrci nejen islamisté z ISIS, ale všichni, kdo nechtějí režim diktátora Asada. Navíc má humanitární krize pro Rusy jeden příjemný vedlejší efekt. Postižení lidé ze země prchají a mnozí míří do Evropy. A Kreml vždycky potěší, když má Evropa nějaké potíže.
Server Sputnik ale žije jinými věcmi, než jsou nějací civilisté v Sýrii. Teď momentálně vítězoslavně oznamuje, že „vojenský odborník The National Interest zařadil Rusko do seznamu zemí, schopných zničit vojenské námořnictvo USA“.