Osvětimské muzeum tvrdí, že se stalo terčem „primitivní“ ruské propagandy, kterou ruské úřady šířily po sociálních sítích. Údajně zmanipulované fotografie zachytily nálepky s protiruskými slogany v areálu někdejšího vyhlazovacího tábora, který v okupovaném Polsku zřídili němečtí nacisté.
Podle muzea příspěvky na sociálních sítích nepravdivě uváděly, že po areálu osvětimského památníku byly roztroušeny nálepky s nápisem „Rusko a Rusové, jediný plyn, který si vy a vaše země zaslouží, je cyklon B“. Tento plyn nacisté použili k hromadnému vraždění Židů a dalších lidí držených v Osvětimi i jinde v letech 1940 až 1945.
Snímky šířily nebo sdílely oficiální ruské úřady včetně ruské delegace pro kontrolu zbraní ve Vídni či ruského ministerstva zahraničí. Zjevným záměrem bylo ukázat Rusy jako terč brutální rusofobie. Některé příspěvky označovaly nálepky za dílo Ukrajinců.
Některé komentáře na sociálních sítích tvrdily, že nálepky se objevily 22. června, což je výročí invaze nacistického Německa do Sovětského svazu v roce 1941. Rudá armáda pak v roce 1945 osvobodila mimo jiné i Osvětim.
Osvětimské muzeum zdůraznilo, že žádné takové nálepky se na místech zachycených na šířených fotografiích nenašly a že bezpečnostní kamery neodhalily nikoho, kdo by je na těchto místech vylepoval. Analýza prý ukázala, že fotografie byly zmanipulované a nálepky přidány digitálně.
„Vše nasvědčuje tomu, že fotografie byly prostou manipulací,“ uvedlo muzeum, které snímky označilo za „primitivní a hrubou propagandu“.
Když Rusko 24. února vpadlo na Ukrajinu, prezident Vladimir Putin argumentoval potřebou „denacifikace“ sousední země, jejíž demokraticky zvolený prezident Volodymyr Zelenskyj je přitom židovského původu.
„Použití Památníku Osvětim-Březinka k propagandě, která poskytuje věrohodnost tvrzením o rusofobii a posiluje teorie o potřebě denacifikace Ukrajiny, by měli odmítnout všichni myslící lidé na světě,“ poznamenal památník v prohlášení.
V Osvětimi nacisté a jejich spolupracovníci zavraždili více než 1,1 milionu lidí, většinou Židů.