Rusko obvinilo Norsko z vojenských ambicí na strategicky důležitém souostroví Špicberky a varovalo před eskalací napětí. „Tím, že nezodpovědně ignorují mezinárodní právo, Oslo a jeho spojenci ve skutečnosti zapojují souostroví do ukrajinského konfliktu,“ prohlásila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.
„Upozornili jsme na kampaň ve prospěch militarizace souostroví Špicberky, která v Norsku nabírá na obrátkách. Pod záminkou údajné hybridní hrozby vycházející z naší země, že teď máme ohrožovat i Špicberky, volají vysoce postavení norští politici po vojenském posílení souostroví a demonstraci toho, že patří do oblasti odpovědnosti NATO,“ řekla Zacharovová.
Ruské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení také připomnělo pravidla o vojenské přítomnosti na Špicberkách. Zdůraznilo, že jejich případné porušení bude považovat za „nebezpečnou provokaci, která hrozí zanesením vojenského potenciálu do oblasti Arktidy“.
Podle smlouvy z roku 1920, k níž se v roce 1935 připojilo také Rusko, mají Špicberky zůstat demilitarizované. Norsko má nad souostrovím v Severním ledovém oceánu kontrolu, ale ostatním zemím umožňuje v této oblasti podnikat či využívat tamní nerostné bohatství.
Norsko o militarizaci nemluví
Zacharovová rovněž prohlásila, že podle norských médií sbírají Norové pomocí satelitní stanice umístěné na Špicberkách informace pro vojenské zpravodajské služby USA a Ukrajiny, které mají podpořit operace proti Rusku.
Žádné takové výroky, o nichž se ruská strana zmiňuje, v Norsku nezazněly, uvedl deník Expressen. Země se však před časem rozhodla nad Špicberky posílit kontrolu. Na základě norské bezpečnostní legislativy byl mimo jiné zastaven prodej horské oblasti Søre Fagerfjord, aby se zabránilo tomu, že se území dostane do rukou „nežádoucích subjektů“.
V rozhovoru pro norskou rozhlasovou a televizní stanici NRK ministryně obchodu Cecilie Myrsethová uvedla, že rozhodnutí bylo přijato proto, aby „nebyly ohroženy zájmy národní bezpečnosti“.
Jak již deník FORUM 24 informoval, po útoku na Ukrajinu v únoru 2022 Rusové na Špicberkách strhli norskou vlajku a nahradili ji sovětskou – červenou se žlutým srpem a kladivem a ohlásili zájem vozit na souostroví výpravy především ruských a čínských turistů.
Provokuje samo Rusko
Starosta města Longyearbyen Terje Aunevik se obává, že globální oteplování může ruským aktivitám nahrávat. „Otevřel se zde přístav bez ledu, přímo uprostřed jedné z hlediska bezpečnosti nejžhavějších oblastí na světě. Náš soused vede agresivní válku proti jiné zemi v Evropě a jeho strategicky nejdůležitější vody jsou zde kolem nás,“ vysvětlil své znepokojení.
Bezpečnostní experti upozorňují, že právě v tomto regionu může Rusko testovat záruky společné obrany NATO podle článku 5.
Od napadení Ukrajiny samo Rusko provedlo na souostroví řadu provokací – kromě instalace sovětské vlajky například loni v květnu uspořádalo vojenskou přehlídku na počest Dne vítězství. Slavnost se konala v obci Barentsburg, kterou vlastní ruská těžební společnost. Součástí přehlídky byly mimo jiné automobily, sněžné skútry a vznášející se vrtulníky, přestože jsou zde lety zakázané.
Během své čtvrteční tiskové konference ruský prezident Vladimir Putin poznamenal, že v oblasti Arktidy se Západ snaží házet Rusku klacky pod nohy v různých případech, ale neuspěje a Rusko dosáhne svých cílů.