Ruský tisk i tamní představitelé reagují značně podrážděně na informace o dodávkách českých zbraní napadené Ukrajině. Zatímco oficiální tisk naši zemi označil za jednoho z hlavních sponzorů „neonacistického režimu“ v Kyjevě, političtí představitelé nám rovnou vyhrožují desítkami let utrpení.
„Česká republika se stala jedním z hlavních sponzorů neonacistického režimu v Kyjevě,“ píše ruský list Rossijskaja Gazeta. Také on si povšiml, že raketové systémy RM-70 Vampire, které Ukrajina využívá k útokům na ruské cíle, nejsou zdaleka jedinými zbraněmi, které Češi napadené Ukrajině dodali.
Jejich seznam ve středu během tiskové konference poměrně podrobně popsal i český premiér Petr Fiala (ODS), který uvedl, že naše země již ukrajinské armádě poskytla 62 tanků, 131 bojových vozidel pěchoty, šest vrtulníků, 16 systémů protivzdušné obrany, tisíce raket do raketometů a desítky tisíc dělostřeleckých nábojů, za což získala od spojenců kompenzace jak materiální, tak finanční a to ve výši zhruba 19 miliard korun. Nemluvě o tom, že jsme umožnili tuzemským firmám uskutečnit komerční vojenské dodávky na Ukrajinu v hodnotě 130 miliard.
Podle Rusů naše pomoc zahrnovala také raketomety BM-21 GRAD, samohybné dělostřelecké systémy DANA a 2S1 „Gvozdika“, útočné pušky BREN 2, na jejichž výrobu byla rovněž Ukrajině poskytnuta licence, těžké kulomety vz. 59 „RACHOT“ a staré útočné pušky vz. 58.
Asi nejvíc Rusy rozčílily dodávky vícenásobných raketových systémů, které podle jejich mínění, Ukrajinci používají k ničení cílů v příhraničních oblastech, zejména u města Bělgorodu, vzdáleného 30 kilometrů od hranic a asi 80 kilometrů severně od Charkova. Ruský senátor za Krym Sergej Cekov podle ruského webu News.ru prohlásil, že za útoky na Bělgorod bude Česko pykat.
„Česká republika tím bude trpět mnoho let, desetiletí. Takové věci jim rozhodně neodpustíme. Sankce vyhlašovat nebudeme, prostě se jimi nebudeme zabývat. Zároveň ztratí potenciální přátele, potenciální trhy, odbytiště, suroviny. To vše pocítí v každodenním životě,“ řekl senátor.
Vztahy a Ruska a České republiky jsou napjaté déle, než trvá plnohodnotná válka na Ukrajině. K jejich zhoršení došlo již v dubnu 2021, kdy tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že podle zjištění českých bezpečnostních služeb stojí Rusko za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích, který si v říjnu 2014 vyžádal 2 lidské životy a způsobil rovněž ohromné materiální škody. Česko následně vyhostilo 14 ruských diplomatů a 4 další osoby, které pokládalo za důstojníky ruských tajných služeb.
Rusko o měsíc později publikovalo seznam nepřátelských zemí, který měl v té době pouze dva členy. Šlo o Spojené státy americké a Českou republiku. V současné době jim dělá společnost dalších 46 států, které na něj přibyly po 24. únoru 2022.