Nemocní, zranění i zmrzačení vojáci míří do útoku v řadách ruské armády u Avdijivky. Tu musí do poloviny prosince dobýt, aby ruský prezident Vladimir Putin mohl v rámci vyhlášení své opakované kandidatury oznámit alespoň nějaký úspěch svého válečného tažení proti Ukrajině.
Brzy bude mezi nimi také Rus Michail, který v dubnu letošního roku utrpěl těžké zranění kolena poté, co na něj a jeho spolubojovníky ukrajinští obránci shodili z dronu náboj do granátometu. Střepina mu pronikla až do kosti a vytvořila tam velkou ránu, která se mu dál zvětšuje, zhoršuje a nadále hnisá, píše web Důležité příběhy. Michail skončil v nemocnici a byl přidělen k tzv. rekonvalescenčnímu pluku, organizační jednotce určené pro nemocné vojáky, které se někdy přezdívá pluk invalidů. Chodit už může, ale jen o holi.
V Rusku se blíží prezidentské volby, které se mají uskutečnit 17. března. Právě proto zřejmě nyní na Ukrajině probíhá masivní ruská ofenziva u Avdijivky, kterou provázejí neméně masivní ztráty ruského personálu. Ruská armáda údajně dostala rozkaz dobýt město nejpozději do 14. prosince, kdy Putin veřejně vystoupí, odpoví na dotazy ruské veřejnosti a zřejmě chce potvrdit, že hodlá kandidovat v nadcházejících ruských prezidentských volbách. Při té příležitosti oznámí také dobytí Avdijivky.
Ruská armáda proto snížila zdravotní požadavky, které na vojáky klade, aby je bylo možno označit za bojeschopné, či podobně jako v případě Michaila za bojeschopné s omezením. Protože od jeho zranění již uplynulo půl roku, nezhojená rána v noze, ani to, že dál chodí o holi, už nikoho nezajímá. Armáda se nijak nepostarala o jeho chrup, z něhož mu po první etapě angažmá na Ukrajině zbylo v ústech jen pět pahýlů. Armádní guláš je prý měkký dost a přinejhorším může jíst masové konzervy.
Právě v zákopech u Avdijivky se mají uzdravit i další lehce a středně zranění ruští vojáci. Vyplývá to z otevřeného dopisu adresovaného ruskému prezidentu Putinovi a podepsaného jejich blízkými, kteří si stěžují na to, že velení v listopadu nařídilo boj jejich zraněných příbuzných. Většině z nich je přes 40 let a nyní se nacházejí v zákopech asi 700 metrů od Avdijivky pod neutuchající ukrajinskou palbou.
Bývalý dobrovolník, který donedávna ještě válčil na Ukrajině, popsal situaci ruského vojáka následovně. Vepředu čeká smrt, vzadu čeká jáma. Narážel tím na trestné jámy, do nichž Rusové umisťují vojáky neochotné jít do útoku či odporující rozkazům. „Velitel nás poslal do přední linie. Nepřítel byl 150 metrů od nás, jeho pohyby jsme viděli pouhým okem, a doslova 150 metrů za námi byla jáma. Seděli v ní a bylo slyšet výbuchy,“ uvedl s tím, že součástí trestu je samozřejmě také časté bití, které má provinilce přimět k poslušnosti.
U Avdijivky pokračují nadále masové útoky zpravidla nikým nechráněné pěchoty, které vedou k ohromným ztrátám a mají ukrajinské obránce vyčerpat. Podle mluvčího ukrajinského armádního uskupení Tavria, které v oblasti vzdoruje ruskému tlaku, Oleksandra Štupuna již ztráty překročily 15 tisíc mužů (padlých a zraněných) a více než 600 kusů vojenské techniky, nemluvě o osmi letounech Su-25.
Navzdory velkým ztrátám Rusové pokračují ve snaze ukrajinskou pevnost obklíčit a dobýt. Nedávno se jim podařilo proniknout do vesnice Stepove na sever od města. Překonali železniční trať, která dlouhou dobu sloužila jako obranná linie Ukrajinců a za kterou se dlouho nemohli prosadit. Vzápětí ovšem přišel ukrajinský protiútok, a minimálně o část obsazených pozic opět přišli. Na severu města samotného jim v cestě stojí průmyslový komplex avdijivské koksovny, kde se opevnili ukrajinští obránci a na který se nyní patrně Rusové zaměřují. Jediné větší úspěchy tak dosud zaznamenali na jihovýchodním okraji města, kde se jim patrně podařilo obsadit minimálně část tamní průmyslové zóny. Kruté boje k uctění obnovené kandidatury ruského prezidenta nadále pokračují.