
Olga Kuryšková FOTO: Sophia Boryshchuk / Wikimedia Commons / CC0
FOTO: Sophia Boryshchuk / Wikimedia Commons / CC0

Podle ukrajinské prezidentské kanceláře Rusko od roku 2014, kdy anektovalo Krym, přesídlilo na tento poloostrov asi milion svých občanů. Jde o způsob, jak kolonizovat a rusifikovat cizí území. Až skončí anexe, budou muset všichni tito nelegální obyvatelé odejít, řekla stálá představitelka ukrajinského prezidenta v Autonomní republice Krym Olga Kuryšková.
„Během let okupace Rusko usadilo na Krymu téměř milion svých občanů,“ řekla Olga Kuryšková v rozhovoru pro televizní kanál Suspilne Krym. Podle ní jsou v této skupině lidé, kteří se zde trvale usadili, další se periodicky vracejí a někteří po určitém čase z poloostrova odešli.
Podle ní je to typický přístup Ruska ke kolonizaci okupovaných území. Vždy se totiž snaží nahradit původní obyvatelstvo Rusy, kteří se nechají nalákat na určité výhody, jež jim jsou slíbeny, například lepší zaměstnání, levnější bydlení, levné hypotéky. „Účastníci tzv. speciální vojenské operace dokonce dostávají přiděleny pozemky,“ řekla Kuryšková.
„Od samého počátku okupace jsou takto obsazovány například pozice v policii či v soudním systému. Tedy složky, které mají zajistit nastolení přísného režimu na tomto území,“ zdůraznila Kuryšková s tím, že to je první fáze kolonizace. Ve druhé jsou pak dosazováni lékaři a učitelé. Jak poznamenala, například ruské univerzity již proměnily ty krymské ve své pouhé pobočky.
„Znamená to, že pokud dítě z okupovaného území Krymu studovalo ve vzdělávací instituci, byly pro něj vytvořeny preferenční podmínky pro vstup do ruských vzdělávacích institucí. Právě to přispívá k odcházení mladých lidí z území okupovaného Krymu. Na oplátku mají občané Ruska zvýhodněné podmínky pro přijetí na krymské univerzity,“ popsala systém rusifikace Kuryšková.
„Rusové, kteří se přestěhovali na Krym po roce 2014, budou v budoucnu čelit deportaci. Ukrajina je ale nevyhostí všechny najednou, protože je to demokratická země. Kromě toho existují kontroverzní otázky, zejména během okupace se objevilo mnoho smíšených rodin, ve kterých se narodily děti,“ přiblížila budoucnost ruských okupantů na Krymu Olga Kuryšková.
Podle ní budou soudy „s největší pravděpodobností“ posuzovat každý případ vyhoštění ruských občanů z poloostrova individuálně. Pokud je například ruský muž ženatý s ukrajinskou občankou, budou zvažovat, co dělal při okupaci Krymu, jaké funkce zastával či zda se nedopustil zločinů proti Ukrajině.