Základ někdejšího úspěchu ruského prezidenta Vladimira Putina v podobě prudce rostoucí životní úrovně obyvatel je už dávno minulostí. Nyní se však pořádně otřásl. Hrubý (reálný) disponibilní důchod obyvatel Ruské federace se snížil ve druhém čtvrtletí roku 2020 v meziročním srovnání o 8 %, což je nejhlubší propad od roku 1999. A podle analytiků bude ještě hůř.
Pokles reálných příjmů (částka, která domácnostem zůstane po uhrazení daní a běžných výdajů) Rusové kvůli pandemii koronaviru očekávali, rekordní propad je však překvapil, píše ruský server Mk.ru.
Výše uvedený propad, o němž informovala Federální statistická služba Rosstat, znepokojuje už tím, že nemá obdobu ani v předchozích krizích z let 2008–2009 a 2014–2015. Naposledy příjmy takto výrazně jako nyní klesly v roce 1999, tehdy se propadly rovnou o desetinu.
Za první pololetí letošního roku klesl skutečný disponibilní příjem obyvatelstva v meziročním srovnání podle Rosstatu o 3,7 %. Toto číslo je však podle ruských nezávislých médií pravděpodobně výsledkem manipulace. Rosstat podle serveru Mk.ru retrospektivně zlepšil údaje za první čtvrtletí, když výsledek ukazující na propad o 0,2 % nahradil informací o tom, že příjmy naopak vzrostly o 1,2 %. To se ale do příjmů nejspíše jen promítla výplata penzijních doplňků z konce března, kdy stát posílá peníze válečným veteránům. Ve skutečnosti ovšem ministerstvo pro hospodářský rozvoj ve své červnové verzi makroekonomické prognózy předpovídalo pro rok 2020 pokles reálného disponibilního důchodu o 3,5 %.
„Na svém jsou už jen státní úředníci. Dokonce i zaměstnanci státních podniků, kteří byli převedeni na práci na dálku, byli ponecháni bez bonusů a jiných pobídkových plateb. Od dubna 2020 přišli téměř o 40–50 % svých příjmů,“ cituje server Mk.ru vrchního manažera IAC „Alpari“ Andreje Lobodu.
Na další zhoršení usuzuje i ekonom společnosti BCS Premier Anton Pokatovič: „Podle našeho názoru se situace s příjmem obyvatelstva mimo statistickou realitu může ukázat jako výrazně horší. I s přihlédnutím k opatřením státní podpory bylo problematické překonat situaci se snížením reálného disponibilního důchodu občanů ve druhém čtvrtletí kvůli koronakrizi. Věříme také, že ve druhé polovině roku nebude úroveň blahobytu ruských občanů schopna prokázat žádný významný růst. Do konce roku se reálný disponibilní příjem může snížit o 6–9 %,“ řekl zmíněnému serveru.