Ruské jednotky znovu poškodily elektrické vedení zásobující odstavenou jadernou elektrárnu v Černobylu, které v neděli opravili pracovníci ukrajinského energetického podniku Ukrenerho. Poškozené vedení se i nyní pokusí dát do pořádku opravárenská četa Ukrenerho, která „jede na okupované území v okolí černobylské elektrárny hledat a opravit nové poškození“, oznámila dnes agentura Unian.
Objekt atomové elektrárny v Černobylu, která byla v roce 1986 dějištěm bezprecedentní jaderné katastrofy, v současné době ovládají ruské invazní jednotky. Elektrický proud je zapotřebí pro ochlazování jaderného paliva, které se v černobylském areálu stále nachází.
Ukrajinský ministr pro energetiku Herman Haluščenko v neděli uvedl, že se Ukrajině podařilo obnovit dodávky elektrické energie do odstavené černobylské jaderné elektrárny, chladicí systémy tak mohly opět začít pracovat v normálním režimu, bez využití záložního zdroje.
Kyjev ve středu oznámil, že černobylská elektrárna je bez pravidelné dodávky elektrického proudu, který tak zabezpečovaly jen dva záložní generátory. Moskva ve čtvrtek prohlásila, že sousední Bělorusko dodávky elektřiny do Černobylu obnovilo, což ale Kyjev zpochybnil. V pátek Ukrajina Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) řekla, že technici začali poškozené elektrické vedení opravovat.
MAAE v neděli uvedla, že zaměstnanci elektrárny podle ukrajinských úřadů kvůli velké únavě z prakticky nepřetržitého pracovního nasazení přestali provádět opravy a údržbu související s bezpečností elektrárny.
V odstavené elektrárně podle MAAE pracuje 211 techniků a hlídačů bez vystřídání již déle než tři týdny; do práce nastoupili ještě před ruskou invazí 24. února. Práce dispečerů přitom vyžaduje maximální soustředění, a proto pracovníci obvykle pracují po směnách a pravidelně se střídají. Nyní velká fyzická a psychická únava komplikuje opravy.
Elektrický proud je zapotřebí pro ochlazování jaderného paliva, které se v černobylském areálu stále nachází. MAAE nicméně už dříve uvedla, že přerušení dodávek elektřiny do této elektrárny nepředstavuje kritický bezpečnostní problém. V pátek MAAE informovala, že stále nedostává data z monitorovacích systémů v elektrárně v Černobylu.
Haluščenko v neděli podle ukrajinských médií znovu vyzval zahraniční partnery, MAAE, Evropskou komisi, OSN a Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), aby jeho zemi pomohli chránit ukrajinská jaderná zařízení. „Nyní je nutné donutit nepřítele opustit jadernou elektrárnu a vytvořit 30kilometrovou demilitarizovanou zónu kolem ukrajinských jaderných zařízení,“ uvedl ministr.
Ruské invazní jednotky obsadily před zhruba deseti dny také záporožskou jadernou elektrárnu, která je považována za největší v Evropě. Provoz v ní zajišťují ukrajinští zaměstnanci. Během nočního útoku v areálu této elektrárny hořelo, podle odborníků ale reaktory nebyly poškozeny. Ostřelování elektrárny vyvolalo silné a odmítavé reakce v zahraničí.