Rusové si navzdory embargu mohli objednat až stovky satelitních snímků ukrajinských cílů před úderem svých raket a po něm od soukromých amerických společností poskytujících za úplatu vysoce podrobné snímky z vesmíru. Vyplývá to z vyjádření nejmenovaného ukrajinského představitele, které ovšem podporují závěry nezávislých investigativních odborníků. Ti navíc tvrdí, že získat podobné snímky nebylo nic těžkého ani pro ně samotné.
Od začátku plnohodnotné války na Ukrajině podnikají ruské síly raketové útoky na vojenská i civilní zařízení vzdálená stovky až tisíce kilometrů. Jak nyní vyšlo najevo, mohli a mohou při tom využívat satelitní snímky pořízené americkými soukromými společnostmi, jejichž satelity pořizují z oběžné dráhy země kvalitní snímky zemského povrchu s vysokým rozlišením, píšou analytici otevřených zdrojů z agentury Molfar.
Jak uvádějí, celý případ je začal zajímat poté, co v březnu letošního roku zveřejnil americký magazín Atlantic informace o podezřelých soubězích nákupů satelitních snímků od soukromých amerických satelitních společností MAXAR a Planet Lab a o následných úderech ruských zbraní na cíle zachycené na zmíněných fotografiích. Údery přitom měly být vedeny ruskými střelami s plochou dráhou letu, které jsou jedněmi z nejdražších zbraní, jež má agresor ve svém nejaderném arzenálu.
Analytici z Molfaru se rozhodli tuto hypotézu prověřit na vzorku 321 takto prodaných fotografií. Vzhledem k tomu, že společnosti zpřístupňují takto zakoupené fotografie v archivu, podařilo se jim zjistit, že se ve 277 případech jednalo skutečně o satelitní snímky přesně těch míst, která Rusové s odstupem několik dnů, ale někdy i dvou týdnů zasáhli raketovými údery. Byla mezi nimi například i Dněperská přehradní nádrž, na niž poprvé dopadly rakety 22. března a kterou Rusové bombardovali opětovně v sobotu.
Jak navíc investigativci doplnili, podezřelé nákupy se netýkaly pouze snímků pořízených krátce před raketovými údery na konkrétní místa, ale také snímků stejných cílů pořízených po útoku. Mohly tedy sloužit jak k zamíření raketových úderů, tak k vyhodnocení způsobených škod.
Obě společnosti jsou samozřejmě vázány sankcemi, které USA uvalily na Rusko kvůli plnohodnotné invazi na Ukrajinu. Hájí se tím , že své zákazníky vždy prověřují, nicméně, jak se ukazuje v některých případech, to nemusí být zcela pravda a Rusové si patrně mohli najít cestu, jak jejich bezpečnostní postupy obejít.
To analytici z Molfaru dovozují mimo jiné z vlastního pokusu, kdy jménem zcela fiktivní a neexistující soukromé společnosti z Kazachstánu požádali pod falešným jménem a z falešného e-mailu o satelitní fotografie z afrického Konga. Podařilo se jim je skutečně získat, což naznačuje, že by v případě Ukrajiny podobnými, byť patrně poněkud sofistikovanějšími metodami mohli postupovat i Rusové.