Agenti ruských tajných služeb v Irsku obhlížejí podmořské datové kabely a vzbuzují podezření, že by Kreml mohl odstřihnout celé státy od internetu a dalších datových nebo telekomunikačních služeb.
Kreml posílá agenty do Irska s cílem získat přehled o přesných polohách podmořských kabelů propojujících Evropu se Severní Amerikou, píše list The Sunday Times. Podle irských bezpečnostních složek agenty vysílá ruská vojenská zpravodajská služba GRU a jejich úkolem je hledat zranitelná místa optických kabelů, citoval deník The Times policejní a vojenské zdroje. Ty se obávají, že by Rusko mohlo kabely odposlouchávat nebo rovnou přetnout.
Zvýšenou pozornost věnují irské tajné služby ruským agentům od chvíle, kdy je policie spatřila, jak obhlíželi dublinský přístav. Irští zpravodajci v reakci na to sledovali vícero přístavů. Kde ještě případně zaznamenali podezřelé Rusy, už ale neprozradili. Podmořské datové sítě mají zvláštní strategický význam – přenášejí data z internetu, textové zprávy, telefonní hovory, ale i finanční transakce z celého světa a probíhá po nich naprostá většina dat zasílaných mezi kontinenty. Na Irsko se pak GRU nezaměřila náhodou. Jeho blízkost k Americe i evropskému kontinentu je předurčuje k funkci důležitého spojníku.
Deník Irish Examiner ilustruje podobu podmořské datové infrastruktury na příkladu kabelu, který za 300 milionů dolarů nechala v roce 2015 položit irská telekomunikační společnost Aqua Comms, čímž propojila Spojené státy s Dublinem, Londýnem a dále s evropským kontinentem. Irská policie i armáda podle The Times mají za to, že si GRU dělá z Irska svou operační základnu ke sběru informací o svých cílech ve Velké Británii i Evropské unii.
Dublin by však podle úřadů mohl Rusy přitahovat i jako sídlo velkých nadnárodních technologických společností jako Google, Airbnb, Facebook nebo Twitter, v nichž by se rovněž mohli pokoušet slídit po citlivých datech. Tuto verzi irskému listu potvrdil i expert na mezinárodní kriminalitu a ruské tajné služby Mark Galeotti, který poukazuje na to, že Irsko je poměrně snadným cílem, neboť nemá dostatečně silnou kontrarozvědku, která by odpovídala mocné přítomnosti zmíněných technologických firem. Ta z něj přitom činí jakési bitevní pole budoucnosti, přirovnává Galeotti.
Obavy Irů označuje za opodstatněné i bývalý důstojník CIA John Sipher, podle něhož Rusové s velkou pravděpodobností provádějí špionáž a zároveň plánují sabotáž na podmořské datové infrastruktuře.