MONITOR / Účet Govorit NeMoskva na Telegramu vyhledal nejbizarnější návrhy ruských činitelů, jak by se v době vleklé demografické krize dala zvýšit v Rusku porodnost.
„NeMoskva“ seřadila nápady podle jejich míry jejich absurdnosti.
Čtvrté místo. Sverdlovský viceguvernér Pavel Krekov navrhl vytvořit mateřské školy při univerzitách. To podle něj bude stimulovat studentky k plození potomků. Pouze však zopakoval nápad vladimirského gubernátora.
Třetí místo. Poslanec Státní dumy Michail Děljagin vyslovil podezření, že „člověk se nemůže rozmnožovat v lidských klecích. Jednoduše proto, že garsonka má 26-28 metrů čtverečních, nebo dokonce 33 metrů čtverečních“. Řekl, že rodiny by měly žít „v jednopatrovém Rusku“ a žena by měla mít více než dvě děti.
Druhé místo. Bezdětný poslanec Státní dumy Anatolij Wasserman, známý svými názory proti sexuálním vztahům a manželství, také ví, jak zvýšit porodnost. Je třeba popularizovat myšlenku, že úspěch muže je přímo úměrný počtu dětí, které si může dovolit vychovat. Za tímto účelem je třeba restrukturalizovat ekonomiku tak, aby honba za ziskem přestala být hlavním motorem rozvoje. Wasserman si rovněž povšiml „překvapivého“ jevu. Ukazuje se, že „mnoho lidí si dnes kupuje bydlení nikoliv kvůli založení rodiny a výchově dětí, ale prostě proto, aby si zlepšili vlastní životní podmínky“.
První místo. Poslankyně Státní dumy Irina Filatovová vyzvala, aby se přestaly vyčleňovat obrovské částky na stimulaci porodnosti. Nejde prý o peníze: nízké příjmy a nedostatečná sociální infrastruktura jsou jen záminkou pro ty, kteří nechtějí rodit. Poslankyně se domnívá, že právě „rostoucí životní úroveň, přístup ke vzdělání, medicíně a možnost budovat kariéru přispívají k tomu, že rodiny už nechtějí mít mnoho dětí“.
„Z informačního pole na všech úrovních by měly zmizet myšlenky bezdětnosti, netradičních vztahů, nahrazování tradičních rodinných hodnot konzumem, seberozvojem, pejsky a kočičkami,“ dodala.