Podle informací, s nimiž přišel ruský opoziční server Verstka a na něž upozorňuje i pravidelná analýza Institutu pro studium války ISW, jsou ruští muži, kteří odmítají bojovat na Ukrajině, násilně posíláni přímo na frontu do Charkovské oblasti místo toho, aby byli za odpírání bojovat souzeni dle platných zákonů.
„V ruských regionech začali násilně posílat na frontu stovky mobilizovaných lidí, kteří odmítli bojovat s Ukrajinou. Ti, kteří vzdorují, jsou biti a svazováni. Následně jsou se zbraní v ruce posíláni mimo jiné k útokům u Charkova, a to bez ohledu na jejich zranění, písemné závazky neopouštět místo, či dokonce již naplánovaná soudní jednání v případech dezerce,“ píše ve svém textu, na který upozorňuje i ISW, opoziční médium Verstka.
„Začátkem jednoho květnového víkendu vstoupilo do budovy, kde byli odmítači drženi, 40 kulometčíků a bojovníků s obušky. A vzali odtud celé patro – to je podle příbuzných 170–180 lidí. Byli nahnáni do autobusů, posláni na vojenské letiště a odtud rovnou do Severního vojenského okruhu,“ popisuje s odvoláním na rodiny i právníky postižených Verstka. Muži jsou pak nahnáni do zákopů, odkud nemohou utéci, protože jsou neustále hlídáni a v případě pokusu o další dezerci jim hrozí okamžité zastřelení od jejich „hlídačů“. Podobnou taktiku, kdy političtí komisaři měli právo zastřelit každého, o kom se domnívali, že se chová zbaběle, či se pokouší o dezerce, měla ve svém repertoáru sovětská armáda v době druhé světové války.
Rodiny takto postižených mužů se obrátily na komisařku pro lidská práva ve Sverdlovské oblasti Taťjanu Merzljakovovou, kterou v dopise informovaly, jak je se zadržovanými muži zacházeno. Na základě této výzvy se ombudsmanka vydala do „sběrného místa pro vojenský personál, který bez povolení opustil své vojenské jednotky“. Po této návštěvě pak vydala prohlášení, že je vše v pořádku.
„Nikdo si nestěžoval na porušování svých občanských práv. Tato návštěva byla pro vojenský personál a mé zaměstnance velmi užitečná, protože jsme se ujistili, že jim je poskytováno vše, co potřebují. Životní podmínky a jídlo, lékařské služby a možnost setkat se s příbuznými – to vše umožňuje očekávat, že jakákoli rozhodnutí budou učiněna v normálním prostředí,“ řekla po setkání Merzljakovová. Verstka ji oslovila s žádostí o vyjádření, ale žádnou odpověď nedostala.
Ruský právník, jenž se specializuje na případy související s příslušníky armády, kteří odmítají bojovat, podle Verstky údajně uvedl, že ruské ministerstvo obrany může zastavovat trestní případy a posílat takové příslušníky na frontu kvůli nedostatku sil potřebných k boji v severní Charkovské oblasti.