Kanál VČK-OGPU, který sleduje korupční aktivity v Rusku, přinesl na sociální síti Telegram zprávu o krádeži a podvodu v ruském vojenském letectvu. Korupce v armádě je jedním z důvodů, proč ruská armáda selhává při svém tažení na Ukrajině.
Důstojníci vojenské jednotky v Astrachaňské oblasti se rozhodli vydělat na armádním majetku, a tak prodali osm brzdících padáků svému známému za cenu 2000 až 2100 dolarů za kus. V březnu 2022 Nikolaj Emcev a Igor Ostapenko odvezli dodávkou ze skladu čtyři brzdicí padáky a na oplátku dostali od kupujícího stejný počet opotřebovaných padáků, aby krádež zakryli.
„Staré padáky byly označeny továrními čísly podobnými novým, které Emcev a Ostapenko plánovali odepsat. Loni v červnu tento trik zopakovali s dalšími čtyřmi padáky. Zpronevěra byla odhalena v polovině listopadu při inventurní kontrole, kdy auditoři našli ve skladu místo nových padáků opotřebované a nevhodné k dalšímu použití. V důsledku toho vznikla ministerstvu obrany škoda ve výši 4,056 milionu rublů,“ píše VČK-OGPU.
Proti úředníkům bylo zahájeno trestní řízení podle části 4 článku 160 trestního zákoníku Ruské federace (zpronevěra ve zvláště velkém rozsahu). V průběhu vyšetřování byly některé padáky vráceny vojenské jednotce. Soud muže odsoudil ke dvěma a třem letům nepodmíněného trestu, ale nezbavil je vojenských hodností.
„Od ruské invaze na Ukrajinu 24. února 2022 zaznamenali analytici litanii selhání, pokud jde o zásobování ruských ozbrojených sil, včetně nedostatku pohonných hmot, vybavení jednotek nevojenskými rádiovými systémy a nedostatku zimního oblečení a potravinových dávek. Napříč všemi těmito případy se prolínají obvinění z korupce: vojáci byli obviněni z prodeje pohonných hmot v Bělorusku před invazí, dotace na radiostanice vojenské kvality byly zpronevěřeny a zimní oblečení prodali vyšší důstojníci. Korupce a chronické špatné hospodaření jdou ruku v ruce, což znamená, že v mnoha případech ruské jednotky neměly podporu ani prostředky potřebné k dosažení svých vojenských cílů,“ píše Ralph Outhwaite v článku na webu AOAV.org.uk.
Koncem 90. let 20. století Rusko zahájilo postsovětskou přestavbu armády a následoval vznik takzvaných „generálských zlodějů“, kteří zpronevěřili miliardy rublů z vojenských zakázek. V následujících desetiletích ruským obranným sektorem pravidelně otřásaly korupční kauzy na vysoké úrovni.