Ruská polovojenská skupina Rusič minulý týden oznámila, že hlídkuje v blízkosti finských hranic. Informuje o tom deník Hufvudstadsbladet (HBL). Důvodem její přítomnosti má být zastavení přeběhlíků, kteří chtějí opustit Rusko. „Útoky očekáváme ze všech stran, ale vnitřní nepřátelé, přeběhlíci, jsou nejnebezpečnější,“ uvedl bývalý člen Rusiče Alexandr Sidorov.
Na oficiálním účtu na Telegramu nechvalně proslulá neonacistická skupina zveřejnila na počátku minulého týdne fotografie pořízené v blízkosti finských hranic. Na snímcích jsou zachyceni ozbrojení muži, jak společně s ruskou policií hlídkují v lese a kontrolují auta.
„Podali jsme žádost FSB (…) jako dobrovolnická lidová armáda o účast na obraně ruských hranic, výměnu zkušeností s FSB a provádění průzkumu,“ napsala skupina na Telegram. Některé informace později stáhla.
Kontrarozvědka to popřela
Důstojník FSB prokremelskému deníku Daily Storm řekl, že ruské bezpečnostní služby si nejsou vědomy žádné spolupráce s Rusičem. „Ani v Karélii, ani v Murmansku, ani v Leningradské oblasti o tom neexistují žádné oficiální informace.“
Světlana Kirillovová, vedoucí ruské pohraniční stanice Torfjanovka, HBL potvrdila, že vojáci ze skupiny Rusič se na rusko-finské hranici skutečně nacházejí. „Tohle jsou utajované informace. Pokud chcete vědět víc, přijďte mě navštívit a promluvte si s kluky, kteří hlídkují na hranici,“ řekla Kirillovová.
Přítomnost mužů z Rusiče potvrdila také Darina Ardanovová, přítelkyně jednoho z velitelů skupiny Alexeje Miltjakova. „Stejně jako každý normální člověk mám z toho, že Rusič hlídá hranici s Finskem, jen pozitivní pocity,“ prohlásila.
Sám Miltjakov je prý v současné době na Ukrajině. Deník HBL se ho neúspěšně pokoušel kontaktovat.
„Přeběhlíci jsou nejnebezpečnější“
Podle bývalého příslušníka skupiny Alexandra Sidorova je nepravděpodobné, že by se vojáci rozhodli hlídat hranice o své vlastní vůli. „Není to jejich vlastní výmysl. Plní rozkazy. Všichni máme nadřízeného,“ řekl Sidorov.
Tvrdí, že hlavním účelem přítomnosti jednotek je boj proti takzvaným vnitřním nepřátelům Ruska. „Očekáváme útoky ze všech stran, ale vnitřní nepřátelé, přeběhlíci, jsou nejnebezpečnější.“
Ivan Čuvaljov, který od roku 2022 pomáhá vojákům prchajícím před mobilizací opustit zemi, však tomuto argumentu nevěří. „Za dva roky máme pouze dva případy lidí, kteří utekli do Finska, aby tam požádali o azyl,“ uvedl. „Většina volí delší a pohodlnější přechod hranic do Mongolska.“
Plukovník Mikko Lehmus, vedoucí zpravodajského oddělení finské pohraniční stráže, řekl, že pečlivě sledují všechno, co se děje v blízkosti hranic s Finskem a co by mohlo mít vliv na jejich bezpečnost.
Finové sledují vývoj
„Není nic nového, že Rusko využívá k podpoře úřadů také dobrovolné síly. Domníváme se, že je tomu tak i v tomto případě. Ale samozřejmě sledujeme, jak se to celé vyvine. Prozatím to nepovažujeme za hrozbu pro bezpečnost finských hranic,“ uvedl Lehmus.
„Ruskou pohraniční stráž považujeme za plně schopný orgán a spoléháme na to, že na své straně hranice zvládne udržet pořádek,“ dodal.
Rusič je paramilitární ultrapravicová skupina založená v souvislosti s ruskou okupací Krymu a východní Ukrajiny v roce 2014. Několik jejích členů je podezřelých z řady válečných zločinů.
Jeden ze zakladatelů a bývalý velitel skupiny Jan Petrovskij, známý také jako Voislav Torden, je v současné době ve vězení ve Finsku, kde je vyšetřován pro podezření z válečných zločinů na Ukrajině v letech 2014–2015.
Vůdčí postava Alexej Milčakov – nechvalně proslulý zveřejněním videa, na němž zabíjí štěně – se označuje za nacistu a řada zemí na něj uvalila sankce.
Deník HBL na sociálních sítích skupiny našel záběry z konce července s popiskem „Severní hranice (LVO)“. LVO je zkratka pro Leningradskou vojenskou zónu, kterou Putin zřídil po vstupu Finska do NATO.