Začátkem prosince se v západoruském městě Voroněž objevily velké billboardy, které místní obyvatele zvaly na oslavu. Není to jen tak ledajaká oslava, ale slavení narozenin Josifa Stalina. Diktátora, který má na svědomí smrt milionů vlastních občanů.
Jak uvádí stanice Rádio Svobodná Evropa/Svoboda, ne každý ve městě s asi jedním milionem obyvatel je takovou pozvánkou polichocen. Je to sice už 140 let, co se Džugašvili zvaný Stalin narodil, ale na jeho počiny se nedá zapomenout. Následky jeho vlády mezi lety 1924 až 1953 trvají dodnes.
Oslavu organizuje místní pobočka komunistické strany a má se konat v místním Domě herce v centru města. Občané nyní tlačí na to, aby se akce zrušila, a online shromažďují podpisy pod otevřený dopis.
„Stalin se stal zdrojem neshod uvnitř ruského národa, zdrojem argumentů a sporů,“ uvádí se v dopise. „Stojíme společně s těmi, kdo ho odsuzují jako tyrana, a těmi, kdo rehabilitovali oběti jeho represí. Nemyslíme si, že je morálně možné klidně sledovat, jak lidé ve zdech lidské kultury uctívají člověka, jehož skutky přinesly našim lidem tolik utrpení.“
Dopis zatím podepsala asi tisícovka lidí.
S tím narozením je to skoro symbolické, není totiž nejspíš pravé. Oficiální datum Stalinova narození bylo uváděno na den 21. prosince 1879. Po Stalinově smrti však historici prokázali, že jeho skutečné datum narození bylo již 18. prosince 1878. Stalin se narodil jindy, jmenoval se jinak a s jeho místem v historii to také není tak slavné, jak by někteří chtěli naznačit.
Na deseti velkých billboardech se zatím obyvatelé města mohou potěšit pohledem na vůdce (skutečně se používal ekvivalent německého Führer – vožď) v uniformě, za nímž je srp a kladivo a nápis: 140. výročí vůdce velmoci.
Tajemník místní organizace komunistické strany Sergej Rudakov bránil billboardy v komentáři pro list Kommersant: „Chtěli jsme připomenout obyvatelům města toto kulaté výročí a pozvat je na slavnostní shromáždění. Musíme označit důležitá historická data.“
Komunisté v dalších ruských městech také údajně plánují události ke Stalinovým narozeninám. Začátkem tohoto měsíce odložila knihovna v jižním městě Stavropol na 11. prosince naplánovanou akci u příležitosti narozenin spisovatele a držitele Nobelovy ceny Alexandra Solženicyna. Jeho kniha Souostroví Gulag odhalila světu Stalinovy zločiny. Místo toho se tentýž den v knihovně setkali místní komunisté na jedné z řady akcí věnovaných Stalinovu výročí.
Funkcionář komunistické strany ve Stavropolu, Viktor Lozovy v místních médiích sdělil, že šlo o „výhradně historickou akci bez praporů nebo vlajek komunistické strany“. „Pokud se vám Stalin nelíbí,“ řekl, „tak tam nechoďte a neposlouchejte.“
Problém hodnocení Stalina v dnešním Rusku je v tom, že je značně rozporuplné. Na jednu stranu třeba prezident Vladimir Putin občas připomene Stalinovy zločiny, na druhou stranu se režim pokouší začlenit stalinskou epochu do národních dějin jako rovněž slavné období, na které mohou být Rusové (vedení Gruzíncem) také hrdí. Proto se v poslední době objevují obhajoby paktu Ribbentrop-Molotov jako geniálního tahu, který umožnil SSSR připravit se na válku. O gratulacích Wehrmachtu po dobytí Polska nebo vraždě tisíců Poláků v Katyni se nehovoří. Stejně tak o nesmyslných vojenských a civilních ztrátách, které má Stalinův režim na svědomí. Zpochybňovat akce Rudé armády může být dokonce trestné.
K současnému represivnímu kremelskému režimu se tak oslavy Stalina dost hodí. Kreml je sám pořádat nebude, ale nevadí mu. To kdyby někdo vyšel na ulici a třeba i beze slov a transparentu pobýval na místě nepovolené demonstrace, tak ho zbijí obušky a odvlečou. Stalin prostě žil, žije a bude žít. A komu se to nelíbí, ať nikam nechodí a nic neříká. Nebo uvidí.