Prokurátoři v Moskvě začali prověřovat místní vědecké a vzdělávací instituce a žádají univerzity, aby poskytly informace o studentech zapojených do protestů nebo publikování o potížích života v Rusku.
Studentský svaz „Univerzitní solidarita“ v pátek informoval o novém vyšetřování s odvoláním na příkazy adresované RANEPA (Ruské akademii národního hospodářství a veřejné správy pod vedením prezidenta Ruské federace). O události informoval 16. října i web Znak.com. Konkrétně se po úřednících žádá, aby vyplnili formuláře s podrobnostmi o všech politicky citlivých aktivitách studentů nebo fakult spojených jakýmkoli způsobem se zahraničními organizacemi.
Prokurátoři chtějí vědět o všech plánovaných událostech, které by mohly „vzbuzovat u veřejnosti dojem, že je třeba vyměnit ruské vedení“ nebo „usnadnit podmínky pro destabilizaci země, například využitím stávajících socioekonomických problémů“.
Úřad okresního prokurátora také žádá ředitele škol, aby informovali o všech článcích, recenzích literatury nebo odborných výzkumech, které se buď snaží zdiskreditovat ruské vedení a jeho zahraniční i domácí politiku, nebo obsahují „neobjektivní hodnocení socioekonomického rozvoje Ruska“.
Pokud jsou studenti zapojeni do nějakých aktivit, které by se daly označit za hnízda „proamerického vlivu“ (včetně jazykových studijních skupin), chce to moskevský prokurátor vědět. Totéž platí pro události prosazující silnější místní správu nebo omezování pravomocí ruského státu – návrhy, které prokurátor označuje za „vměšování do vnitřních záležitostí Ruska“. Žalobci také chtějí informace o jakémkoli aktivismu, který by mohl vyvolat etnický separatismus nebo zdiskreditovat rozhodování Kremlu.
Tím výčet tabuizovaných témat moskevského vysokého školství nekončí: prokurátor chce informace o všech událostech, které by mohly „radikalizovat“ mladé lidi tím, že by „zničily tradiční ruské duchovní a morální hodnoty“ nebo „zfalšovaly dějiny pro geopolitické cíle protiruských sil“.
Okresní prokurátoři v Moskvě vydali samostatné příkazy týkající se „vměšování do volebního procesu“ a požadovali zprávy o tom, že vyučující nebo studenti jsou školeni jako pozorovatelé voleb nebo aktivisté kampaní. Žalobce zajímají především informace o akcích, kde se mladí lidé učí o „občanském protestu“, organizovat shromáždění, politicky mobilizovat a uplatňovat svá práva, když jsou konfrontováni s policií.
„Prokuratura se domnívá, že školení volebních pozorovatelů, iniciativy ke změně zákona a prosazování demokratických a liberálních hodnot jsou kroky, které by měly zajímat vedení univerzit. Jsme svědky toho, jak se Úřad okresního prokurátora snaží přinutit univerzity, aby informovaly o svých vlastních studentech a pedagogických sborech,“ varovala studentská unie „Univerzitní solidarita“ na svých internetových stránkách.
(Zdroj: Meduza.io)