Nedostatek uplatnění trápí stovky bývalých pracovníků z řad ruských diplomatických služeb, kteří byli vypovězeni ze západních zemí kvůli podezření na špionáž. V Rusku prý nemohou najít uplatnění, a jednomu z nich bylo údajně dokonce nabídnuto, aby rozvážel pizzu. Návrat do vlasti pro ně prý znamenal osobní tragédii.
Kolektivní petici ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi sepsali u příležitosti ruského Dne vojenské rozvědky na začátku listopadu bývalí zpravodajci, které vyhostily hostitelské země z ruských ambasád, zejména po vypuknutí plnohodnotné ruské války na Ukrajině. Jsou jich prý stovky a v Rusku nemohou najít práci. Zatímco jejich manželkám se údajně podařilo začlenit se do nové ruské společnosti, oni sami si připadají zbyteční, a dokonce se jim nedaří ani najít místo pro děti ve školce. O smutném osudu ruských špiónů informuje ruský investigativní web Insider.
Kromě nedostatku respektu, který pociťují ze strany západních i domácích médií a institucí, trápí ruské špióny to, že po začátku ruské války na Ukrajině „země Evropské unie podlehly vlivu svých zámořských pánů a vyhlásily Rusku diplomatickou válku. Mnoho zpravodajských důstojníků, kteří vykonávali náročné a často riskantní operace v rámci diplomatických misí Ruské federace, bylo donuceno opustit evropské země,“ truchlí ruští agenti nad svým pohnutým osudem.
Pro mnoho důstojnických rodin prý nečekaný odjezd z diplomatických misí znamenal osobní tragédii a dal vzniknout řadě problémů. „Řekli nám, abychom byli trpěliví, že všechno bude v brzké budoucnosti vyřešeno,“ stěžují si špióni. Namísto toho se prý však setkali se situací, kdy pro ně nejsou k dispozici žádné solidní či dobře placená pracovní místa, naopak jednomu z bývalých agentů GRU bylo nabídnuto, zda by se nechtěl živit jako poslíček rozvážející pizzu. Vadí jim také smutný fakt, že pro jejich děti je málo míst v moskevských školách a školkách.
Jak píše Insider, po Putinově invazi na Ukrajinu bylo ze zemí Evropské unie vypovězeno bezmála 700 ruských diplomatů, z nichž zhruba polovina byli kariérní důstojníci zpravodajských služeb GRU, SVR a FSB. Místa na jiných velvyslanectvích jsou obsazená a žárlivě střežená stávajícími rezidenty. Proti jejich rozšíření se prý navíc postavil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Lukrativní pozice v Rusku si zase rozebrali příbuzní, přátelé a milenky vysoce postavených představitelů prezidentské administrativy, ministrů a FSB. Vypadá to tedy, že špiónům bez uplatnění nezbude než znovu lovit v kalných vodách.