
Na rozdíl od Rusů, ukrajinské jednotky zajatce nevraždí, ilustrační foto FOTO: Ozbrojené síly Ukrajiny / se souhlasem
FOTO: Ozbrojené síly Ukrajiny / se souhlasem

Z dokumentů, které při ofenzivě v Kurské oblasti získala ukrajinská armáda, vyplývá, že velení ruských ozbrojených sil musí počítat s nízkou morálkou vojáků. V interních dokumentech se hovoří zejména o dopadech na morálku ruské armády v důsledku sebevraždy jednoho z vojáků, který byl v „dlouhodobé depresi v důsledku služby v ruské armádě“. Voják spáchal sebevraždu v lednu 2024.
Ukořistěné dokumenty předali novinářům zástupci ukrajinských sil pro zvláštní operace na konci srpna. Web Meduza.io cituje britský list The Guardian, který se dokumenty zabýval. Jejich pravost nelze ověřit, ale podle expertů se podobají známým ruským dokumentům.
Ze získaných materiálů je zjevné, že ruské velení předpokládalo možnost invaze do Kurské oblasti. Od konce února přicházely různé pokyny k posílení obrany, ale armáda si stěžovala na nedostatek sil a nedostatečný výcvik. V červnovém dokumentu se například uvádí, že jednotky nasazené v příhraničních oblastech „mají v průměru pouze 60 až 70 procent mužstva a jsou to většinou zálohy s nedostatečným výcvikem“. Po zahájení ofenzívy pak mnoho ruských vojáků opustilo své pozice a bojové jednotky na místě zanechaly i dokumenty.
Po zmíněné sebevraždě ruského vojáka bylo velitelům nařízeno identifikovat vojáky, kteří jsou „morálně nepřipraveni na své povinnosti nebo mají sklony k deviantnímu chování, a zorganizovat jejich přerozdělení a převezení do vojenských zdravotnických zařízení“. Pro udržení správného „psychologického stavu“ dostali velitelé příkaz zajistit, aby podřízení denně sledovali ruská státní média a jednou týdně měli politickou instruktáž „zaměřenou na udržení a zlepšení politického, morálního a psychologického stavu personálu“.
„Dokumenty objevené ukrajinskou armádou v Kurské oblasti také odhalují některé podrobnosti ruské taktiky. Konkrétně se v jednom z nich hovoří o pokusech oklamat ukrajinské průzkumné drony tím, že se zřizují a pravidelně přemisťují ‚makety tanků, obrněných vozidel a dělostřeleckých odpalovacích zařízení, jakož i figuríny vojáků‘. Kromě toho se v rozkazu, který cituje The Guardian, hovoří o vysílání vojenského personálu na ‚klamné pozice‘, kde měli v noci zapalovat ohně, a také o plánech vnášet dezinformace o těchto pozicích prostřednictvím rádiových rozhovorů,“ píše Meduza.
Ukrajinští operátoři průzkumných dronů, kteří v oblasti pracují, ale říkají, že na podobné aktivity nenarazili.