Ti vojáci z řad ruských okupantů, kteří podepsali kontrakt na konci února, tedy krátce po začátku ruské agrese, mají podle ruských zákonů právo po třech měsících, na konci května, ozbrojené síly opustit. Jsou však přemlouváni, aby zůstali, neboť je nemá kdo nahradit.
Ukrajinská civilní kontrarozvědka rozvědka SBU zveřejnila odposlech Rusa, který komentuje blížící se konec jeho smluvního vztahu s armádou. Na konci února má totiž poměrně značné množství těchto vojáků právo armádu opustit. Jde o devadesátidenní lhůtu, kterou ruské úřady stanovily pro „speciální vojenskou operaci na Ukrajině“.
Z odposlechu však nelze konkretizovat, zda se květnový odchod týká osob najatých jen na dobu těchto tří měsíců, či zda to jsou profesionální vojáci, kteří rovněž podepsali tříměsíční kontrakt pro akci na Ukrajině.
„Řekli, že náhrada nebude. Nikdo nás nechce nahradit, všichni sem odmítají přijet,“ zaznívá v odposlechu. Na vojáky je tak činěn psychologický nátlak, aby zůstali v okupační armádě i nadále.
Podle odposlouchávaného hovoru vedou ruské orgány kampaň všemi prostředky. „Malé děti ze škol vám píšou dopisy, pokud odejdete, kdo tady zůstane,“ popisuje psychologický nátlak jeden z těch, kteří chtějí odejít. Zároveň se však obává, že dostane špatné hodnocení do osobního spisu. „Ale to ještě nikoho nezastavilo,“ dodal onen rozhodnutý muž.
„Myslím, že už to dokončím, ale po třech měsících na to kašlu. Musím se odsud nějak dostat,“ zakončil telefonický rozhovor se svým známým s tím, že armádu opustí a bude si hledat uplatnění v civilním sektoru.