Jadernou elektrárnu v Černobylu opouštějí vojska okupační armády Vladimira Putina. Podle některých zpráv se ovšem nejedná o stahování, které je součástí Ruskem slibovaného opouštění pozic. Důvodem může být akutní nemoc z ozáření, kterou mají být postiženi mnozí ruští vojáci.
Podle britského deníku The Mirror odjíždějí ruští vojáci z Černobylu velmi rychle, což potvrzuje i zpráva Pentagonu, který přesuny okupačních vojsk sleduje. Jaroslav Jemeljaněnko, který se podílel na zabezpečení jaderné elektrárny, jejíž výbuch v roce 1986 vyděsil celý svět, informace ještě zaktualizoval.
Na svém facebooku totiž napsal, že nejméně sedm autobusů ruských vojáků zamířilo do Gomelu. V běloruském centru radiační medicíny se mají zasažení členové okupační armády léčit z akutní nemoci z ozáření. Převoz ruských vojáků do centra potvrzuje i jedna z běloruských televizí.
„Dnes byla přivezena další várka ruských teroristů, kteří obsadili černobylskou zónu,“ píše na sociální síti Jemeljaněnko. „Kopete zákopy v Rudém lese, mrchy? (Rudý les – území v bezprostřední blízkosti jaderné elektrárny Černobyl, pozn. red.) Teď s tím prožijte zbytek svého krátkého života. Existují pravidla zacházení s tímto územím,“ dodal.
S alarmujícími zprávami z okolí Černobylu však moc nesouhlasí Dana Drábová. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost je třeba brát informace s rezervou. „Mi to přijde jako blbost. Ale nevíme co, kde a jak dlouho dělali. Rozhodně by jich ale nebyly stovky,“ napsala renomovaná expertka na twitter.
Jaderná elektrárna v Černobylu se stala cílem ruských okupantů přesně tak, jak predikovali někteří odborníci. O možném vstupu ruských vojsk do zóny se zvýšenou radiací psal už na začátku února britský deník The Daily Mail. Ten informoval, že se do téměř neobydlené oblasti přesunuje skoro 7500 příslušníků ukrajinské pohraniční stráže. Ti měli zabránit tomu, aby se ruská armáda dostala do černobylské oblasti a odtud zaútočila na ukrajinské hlavní město.
„Černobyl je oblastí velkého nebezpečí. Zvýšili jsme sílu ochrany, zvýšili jsme počet hlídek i počet lidí v těchto hlídkách,“ řekl ještě před začátkem invaze Putinových vojsk podplukovník Jurij Šakrajčuk ze Státní pohraniční služby Ukrajiny. Předpokládalo se totiž, že by oblast mohla být určena jako rychlá trasa pro invazní síly.
Pro ruské tanky bylo výhodné, že z Černobylu vede do Kyjeva dálnice. Vzhledem k tomu, že je stále v dobrém stavu, byla při přepravě vojáků a bojové techniky velkým ulehčením.