Podle zjištění, která publikoval s odvoláním na příbuzné jednoho z vojáků server The Insider, jsou smluvní vojáci, kteří chtějí po vypršení závazku opustit armádu, zadržováni ve vazbě na okupovaném území v Luhanské oblasti a nuceni se vrátit na frontu.
Ruští vojáci najatí na tříměsíční smlouvu měli mít po vypršení tohoto závazku dovolenou a také možnost vrátit se do civilu. Když se však po písemném ukončení smlouvy rozhodli z Ukrajiny odjet, byli zadrženi a odvezeni do města Brjanka v Luhanské oblasti, kde jsou již déle než měsíc drženi ve vazbě. Podle nejmenovaných svědků jsou drženi v příšerných podmínkách a jsou i mučeni, aby se rozhodli pro návrat k frontovým jednotkám. „Nějaké jámy, mučení a podobně. To říkají lidé, kteří odtamtud pocházejí,“ uvedl svědek, který však chce z pochopitelných důvodů zůstat v anonymitě.
Ruské velení podle otce jednoho ze zadržovaných vojáků tvrdí, že se zadržením těchto mužů nemá nic společného a tyto vojáky zadržuje luhanská armáda. Velení armády je odmítá propustit domů, protože se obává, že jejich příkladu budou následovat další muži.
Podle něj se nikdo z nich nechce na frontu vrátit: „Je lepší dát svou duši Bohu, než se tam vracet. Už nechtějí být po krk v krvi svých přátel a blízkých důstojníků.“ Dodal, že jeho syn podepsal smlouvu ještě před začátkem války, a teprve poté přišel rozkaz, že budou smluvní vojáci vysláni na tříměsíční „zvláštní operaci“.
„Bylo jim řečeno, že jde o speciální operaci. Řekli, že se nezúčastní nepřátelských akcí, ale budou na hranici, protože nemají bojové schopnosti,“ vysvětlil onen muž.
Podle serveru Verstka.media je v Luhanské oblasti vytvořeno centrum, kam jsou zavíráni vojáci, kteří odmítli bojovat na Ukrajině. Je zde nejméně 234 lidí z různých vojenských jednotek. Mnoho z nich je drženo v suterénech a garážích v malých skupinkách. Jako stráže zde mají sloužit žoldáci z tzv. Wagnerovy skupiny. Podle open-source výzkumu, který server zmiňuje, se již války odmítlo zúčastnit 1793 ruských vojáků.
A vedoucí nadace Free Burjatsko Alexandra Garmažapová uvedla, že z Burjatska bylo nejméně 500 mužů, kteří ukončili smlouvu a mohli se vrátit domů. Podle jejího vyjádření ji kontaktoval voják, kterému se podařilo vypovědět smlouvu. „Řekl mi, že nechce být okupantem a že nechápe, proč by měl „denacizovat“ právě Ukrajinu, když žil v Moskvě devět let a jen tam se setkal s rasismem a xenofobií,“ dodává Garmažapová.