KOMENTÁŘ / Svérázným způsobem se s rizikem vyzrazení vojenských tajemství a s veřejným zasíláním nevyžádaných stížností vypořádal ruský parlament. Schválil zákon, který vojákům zakázal používání mobilních telefonů i tabletů. Někteří agilní velitelé ho již zřejmě i zavádějí do praxe. Svědčí o tom stromy pokryté přibitými mobily. Je to dokonalá ilustrace přístupu vrchnosti k ruským mužikům. V důsledku dokonale oddělí „nesvéprávné nýmandy“ od „skutečných vojáků“.
„Tento návrh (…) se týká využití elektronických zařízení užívaných vojenským personálem pro osobní účely a vyzrazování informací, a to včetně státních tajemství,“ hřímal v ruské Státní dumě poslanec a předseda obranné komise Andrej Kartapolov, podle kterého nejde o žádnou novinku.
O nové ruské iniciativě informoval ukrajinský blogger a bývalý poradce ministra vnitra Anton Geraščenko na sociální síti X.
„Všechna zařízení, ať už jde o mobilní telefony či tablety užívané v zájmu bojových misí a zajišťující bojové operace, budou nadále fungovat,“ ujistil poslanec. Rusové následně přijali zákon, který se týká zákazu použití civilních zařízení na frontě.
Někteří iniciativní velitelé již patrně na nové nařízení reagovali a přiměli své vojáky, aby manifestačním způsobem přibili pomocí hřebíků své mobilní telefony ke stromu. Svědčí o tom fotografie a video, které Geraščenko zveřejnil.
Někteří uživatelé sociální sítě X na to reagovali s potěšením. „To jsou skvělé zprávy. Odradí to dobrovolníky, poškodí jejich logistiku a rozvědku a dále naruší morálku,“ zaradoval se jeden z nich. Další poznamenali, že ačkoli na sociální síti Telegram se o tom patrně hned tak nedočteme, množství dezercí stoupne, a dodali, že nemožnost komunikovat se svými nejbližšími bez úplatku pro velitele jednotky ruské vojenské úsilí na Ukrajině jistě nepodpoří.
Během plnohodnotné války na Ukrajině se nicméně vyskytly zprávy o útocích na ruské i ukrajinské jednotky či vojáky, které protistrana zaměřila pomocí polohy mobilních telefonů. Další informace zveřejňovaly i tajné služby, které minimálně hovory ruských vojáků z fronty dlouhodobě odposlouchávají.
V západní Evropě a v civilizovaném světě řešením samozřejmě není mobily vojákům zakázat. Existuje celá řada dostatečně zajištěných způsobů, jak komunikovat z blízkosti bojové linie, aniž by to znamenalo významné ohrožení operační bezpečnosti. Rusové ale tak jako vždy dávají přednost hřebíkům a stromům.
Je to bezpečnější. Doufají patrně, že se pak nikdo nedozví ani o jejich válečných zločinech, ani o zločinech jejich velitelů. Nařízení samozřejmě fungovat nebude, vojáci ho nebudou respektovat a jejich zprávy budou unikat dál.
Kvalitní velitelé pak navíc svým mužům poskytnou odpovídající instruktáž a mobily na bojišti zůstanou, minimálně proto, že pomáhají v nouzových situacích. To jistě neposílí motivaci v bojové linii u těch, kteří pod nimi nebudou sloužit, a dále zdůrazní dvojrychlostní charakter ruské armády, ve které se přísně rozlišuje mezi elitou na jedné straně a smluvními vojáky a „mobiky“ na straně druhé. Nové ruské opatření mimo jiné ukazuje i to, jak nekompetentní politická rozhodnutí dopadají do reality skutečné války.