Ruské jednotky prchající z Chersonu rabují, kde se dá. Podle zpráv z tohoto ukrajinského města kradou vojáci armády Vladimira Putina všechno, s čím se dá manipulovat. Mizí sochy z náměstí, nemocniční vybavení i překvapivé artefakty ze zábavního parku.
Jak informoval například deník New York Post, rabování v Chersonu „kvete“. Ukrajinský zpravodajský portál Obozrevatel zveřejnil video, na němž je vidět ukradený dětský vláček, směřující pryč z města. K příspěvku web napsal všeříkající komentář. „Pokud jste si mysleli, že Rusové už klesli na dno… překvapí vás!“
Rusové se zřejmě rozhodli, že celé město doslova vyplení. Kradou od starožitností v městském muzeu až po sochy z náměstí. Mezi další zcizené věci patří například onkologické i další nemocniční vybavení, potraviny, léky a domácí potřeby. Vrcholem byl zmiňovaný pouťový vláček.
Rabování má podle některých zdrojů „krytí“ od úředníků, kteří byli dosazeni ruskými okupanty. Anton Geraščenko, poradce ministra vnitra Ukrajiny, sdílel video na twitteru a napsal k němu: „Už jsme si zvykli, že se kradou pračky. Ale oni to posunuli na další úroveň.“
Lednice jako zbraň?
A nejsou to pouze pračky, které Rusy tolik zajímají. Jak upozornil deník The Washington Post, Ukrajinci v tancích, které za sebou ruské jednotky nechaly, našli součástky například z ledniček nebo myček nádobí. Polovodiče, které by vojsko agresora potřebovalo, totiž Rusko nemá.
Rusko mělo problém s omezením prodeje čipů a dalších elektronických součástek, určených speciálně pro vojenské účely, už před invazí na Ukrajinu. Tato omezení byla novými pravidly ještě zpřísněna a došlo také k zablokování prodeje většiny čipů dvojího užití, tedy i pro nevojenské potřeby.
Pomocná ruka od sousedů
Rusku se ovšem podle zprávy společnosti Bloomberg rozhodly pomoci dvě sousedící země, které se velmi aktivně soustředí na nákup některých evropských výrobků. Konkrétně se jedná o pračky, chladničky a elektrické odsávačky mléka.
Údaje, které poskytuje Eurostat, dokládají, že Arménie a Kazachstán nakoupily za poslední dobu násobně víc praček a ledniček, než tomu bylo v posledních letech. Objevily se tak obavy, zda zboží neputuje do Ruska, které z něj získává součástky a polovodiče, které mu kvůli západním sankcím tolik scházejí.
„Dokonce i vysoce sofistikované ruské zbraňové systémy jsou často postaveny z běžných mikroelektronických součástek, které se nacházejí v řadě komerčního zboží,“ uvedl James Byrne, ředitel oddělení Open Source Intelligence and Analysis Research v britském think-tanku Royal United Services Institute.