V pondělí 27. června si připomínáme 25. výročí odchodu posledních sovětských vojáků z našeho území. Společnost Člověk v tísni pořádá v této souvislosti již šestý ročník informační kampaně Proti ztrátě paměti. Vedle připomenutí výročí odchodu sovětské armády z Československa je její hlavní náplní informování široké veřejnosti o aktuálních příkladech ruské intervence, která ohrožuje nejenom nás, ale celou demokratickou Evropu.
„V listopadu 1989 se komunistická vláda zhroutila. Naši sametovou revoluci završil o rok a půl později právě odchod sovětské armády. Okupační vojáky ve službě tu nemáme již čtvrt století a je rozhodně na místě takové výročí oslavit,“ říká ředitel Jednoho světa na školách Karel Strachota ze společnosti Člověk v tísni a dodává: „Rozpad sovětské říše však neznamenal zásadní proměnu ruské imperiální politiky. Současné kremelské vedení znovu vojensky intervenuje v místech, která považuje za své zájmové sféry. Vede nepřátelskou politiku směrem k Evropské unii a dlouhodobě se snaží oslabit její jednotu. V tomto případě nepoužívá moderní vojenskou techniku, ale tajné služby a masivní a sofistikovanou propagandu.“
Organizátoři kampaně Proti ztrátě paměti jsou přesvědčeni o tom, že jednou z možností, jak negativnímu vlivu putinovského Ruska čelit, je poskytovat a šířit fakta a pravdivé a ověřitelné informace. Proto vydávají informační bulletin poukazující na různé formy ruské intervence. Do šíření myšlenky kampaně se může zapojit i nejširší veřejnost. Lidé mohou rozesílat bulletin e-mailem, nebo jej tištěný roznést do svých oblíbených klubů a kaváren. Každý má také možnost uspořádat projekci některého z nabízených dokumentárních filmů či uspořádat výstavu. Celkově se zapojí více než 200 větších i menších měst.
Informační bulletin obsahuje texty předních českých novinářů, kteří se tématem zabývají – Adama Drdy, Roberta Břešťana, Ondřeje Kundry, Ondřeje Soukupa a Jaroslava Spurného.
„Ruská ambasáda v Praze má skoro dvě stovky zaměstnanců, tedy třikrát víc než například v mnohem větším Polsku. Odhaduje se, že na našem území operuje na šedesát ‚oficiálních‘ ruských špionů, tedy pracovníků rozvědky, část z nich jsou právě zaměstnanci ambasády. Plus několik desítek dalších kremelských agentů, kteří byli vysláni do ČR jako obchodníci nebo jako spojky ruských mafií,“ píše v textu s názvem Putinův hrdina Josif Kobzon publicista Jaroslav Spurný.
Totéž dokládá i Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2014: „Stejně jako v uplynulých letech BIS věnovala pozornost vysokému počtu příslušníků ruských zpravodajských služeb pobývajících či působících na území ČR.“
V dalších textech se čtenáři mohou seznámit například s tím, jak funguje současná ruská propaganda, jakým způsobem se Kreml snaží ovlivňovat naši politiku, nebo si přečíst více o vlivu Ruska na naši ekonomiku či i o vývoji vzájemných vztahů v druhé polovině 20. století. Tento bulletin bude k dispozici v tištěné verzi i on-line na webu www.protiztratepameti.cz a bude distribuován také ve více než 200 městech po celé republice, a to většinou v informačních a kulturních centrech či knihovnách.
Součástí kampaně je také výstava s názvem Konec přátelské pomoci, ukazující ve dvojicích fotografií příchod sovětských vojsk v srpnu 1968 a jejich odchod v červnu 1991. O uplynulém víkendu byla k vidění na Janáčkově nábřeží v rámci festivalu United Islands, poté ji bude možné zhlédnout na dalších místech v Praze i regionech.
„Připojte se k této kampani. Oslavme společně výročí odchodu sovětské armády z Československa tím, že budeme široké veřejnosti předkládat fakta a příklady aktuální ruské intervence, která se občanů České republiky bezprostředně týká, která nás a demokratickou Evropu ohrožuje,“ dodává Strachota.
Více informací včetně možností, jak se do kampaně s mottem „Běžte a sdílejte!“ zapojit, najdete zde.
■ ■ ■
Memorandum kampaně
Před dvaceti pěti lety, 27. června 1991, opustil naše území poslední sovětský voják. Je to symbolický dějinný moment: teprve odchodem „spřátelené“ armády jsme získali skutečnou svobodu, teprve tehdy jsme se stali pány ve vlastním domě.
Sovětská okupace Československa v srpnu 1968 (prezentovaná jako internacionální pomoc Varšavské smlouvy) měla zastavit a také zastavila směřování čs. státu ke svobodě a demokracii. Zůstali jsme poslušným satelitem Moskvy a více než dvacetiletý pobyt sovětských vojáků toto naše postavení spoluurčoval a stvrzoval. Se Sovětským svazem jsme měli být „na věčné časy a nikdy jinak“, ale věčně naštěstí nic pozemského netrvá, což platí i pro režimy, založené na útlaku a nesvobodě. V listopadu 1989 se komunistická vláda zhroutila, naši sametovou revoluci završil o rok a půl později právě odchod sovětské armády. Okupační vojáky ve službě tu nemáme již čtvrt století a je rozhodně na místě takové výročí oslavit.
Rozpad sovětské říše však neznamenal zásadní proměnu ruské imperiální politiky. Nenaplnila se – zřejmě naivní – očekávání, že Rusko začne dodržovat mezinárodní právo a stane se čitelným a zodpovědným demokratickým partnerem. Namísto toho jsme zejména v posledních letech svědky staré známé agresivní rozpínavosti. Současné kremelské vedení znovu vojensky intervenuje v místech, která považuje za své zájmové sféry. Vede nepřátelskou politiku směrem k Evropské unii a dlouhodobě se snaží oslabit její jednotu. V tomto případě nepoužívá moderní vojenskou techniku, ale tajné služby a masivní a sofistikovanou propagandu. Vměšuje se do vnitřních záležitostí suverénních států, podporuje populisty a xenofoby, kteří k naplnění takových cílů mohou přispět.
Tuto strategii používá režim Vladimira Putina v celé Evropské unii a velmi výrazně i v České republice. Řada našich politiků přitom nepokrytě pomáhá zájmům Moskvy, mnozí další politici a osobnosti veřejného života nedovedou zaujmout principiální stanovisko k ruskému jednání. Zřetelným snahám o posilování ekonomického vlivu Ruska v České republice pomáhají i někteří čelní představitelé podnikatelské sféry a státní správy.
Za základ letošního šestého ročníku Proti ztrátě paměti jsme proto zvolili informační kampaň poukazující na výše uvedené aspekty ruského počínání. Připojte se k této kampani. Oslavme společně výročí odchodu sovětské armády z Československa tím, že budeme široké veřejnosti předkládat fakta a příklady aktuální ruské intervence, která se občanů České republiky bezprostředně týká, která nás a demokratickou Evropu ohrožuje.
Karel Strachota
ředitel projektu Příběhy bezpráví společnosti Člověk v tísni