Podle ruské skupiny poskytující zdravotnické potřeby se ruští vojáci obávají trestu, pokud požádají velitele o lékárničky. Vojáci raději „pobíhají po frontové linii bez lékárničky, než aby iniciovali nějakou kontrolu“. Na tyto případy upozornil historik a známý komentátor dění na Ukrajině vystupující na síti X jako ChrisO_wiki.
Telegramový kanál „Lékaři, nejste sami“ uvádí, že naráží na odpor pokaždé, když se diskutuje o zaslání lékárniček vojákům bojujícím na Ukrajině. Vojáci se obávají, že pokud požádají o pomoc, budou za trest posláni do útoku.
Při každé příležitosti, uvádí kanál, „konverzace (mezi dobrovolnými poskytovateli pomoci a ruským ministerstvem obrany) dospěje k jedinému. ‚Dejte nám informace o tom, kde nejsou standardní lékárničky, my je prověříme a poskytneme'“. Když dobrovolníci „komunikují s bojovníky a zdravotníky, nabízíme jim následující schéma součinnosti: my podáváme zprávy o situaci v jejich jednotce těm výše, oni je tam kontrolují, pokud tam z nějakého důvodu nejsou lékárničky, dodávají je v požadovaném množství“.
Dobrovolníci žádají vojáky o souhlas s tím, aby jejich jménem mohli velení kontaktovat, a slibují, že bez jejich souhlasu jejich údaje nikomu nepředají, aby se nenarušila důvěra. Vojáci to ale obvykle odmítají.
„Víte, kolikrát jsme dostali souhlas od bojovníků? Jednou. A ten jeden případ nedopadl pro vojáka moc dobře :((. Takže argument ‚pošlou nás do útoku, jakmile otevřeme pusu‘, jsme začali slýchat dávno předtím, než se stal mainstreamem. Proto je pro lidi jednodušší běhat po frontové linii bez lékárničky než iniciovat nějakou kontrolu. Špatný trend, že? Pokud jsou mezi našimi čtenáři historici, řekněte nám o příkladech, kdy nějaká země vyhrála válku v podmínkách totální nedůvěry vojáků ve velení. Třeba jejich zkušenosti převezmeme. Smutná ironie, když už.“
U ruských jednotek na Ukrajině už je podle přicházejících zpráv zřejmě trendem, že „špatná morálka“ se kompenzuje stále tvrdšími tresty, zejména posíláním nespokojenců do potenciálně sebevražedných útoků.
Špatný stav ruské polní medicíny je častokrát zmiňovaným tématem. Zdá se, že tisíce mužů zemřely na zranění, která by se dala přežít.
Vedoucí Centra taktické medicíny Kalašnikov Artem Katulin říká, že více než polovina ruských vojáků, kteří zemřeli na Ukrajině, přišla o život kvůli nesprávně poskytnuté lékařské péči, přičemž třetina amputací byla způsobena nesprávným přiložením škrtidla.
Web Važnyje istorii přinesl rozhovor s ruským armádním zdravotníkem, kde se mluví o špatném výcviku a zastaralém vybavení, které stálo mnoho vojáků život. Problémem je minimální zdravotnický výcvik. Za deset let jako zdravotník absolvoval pouze čtyři školení a výcvik řadových vojáků je ještě mizivější. „Dvakrát ročně má armáda kurs, kde nám zdravotník ukazuje, jak nasadit dlahu a jak přiložit obvaz. A na poslední hodině, které jsem se zúčastnil, zdravotník udělal obvaz špatně. To znamená, že ten člověk sám neví, jak se to dělá, a učí to ostatní špatně,“ říká zdravotník.
Ruský armádní lékař Pavel Zelenkov zase popisoval „falešný výcvik“, který absolvoval se svou jednotkou a který spočíval pouze v pózování pro „fotoreportáže“.
Zprávy o tom, jaké poměry panují v ruské armádě na ukrajinské frontě, přicházejí také od manželek nasazených vojáků. Ženy se celé měsíce nemohou dopátrat svých partnerů, nedostanou potvrzení ani o jejich smrti, někdy ani oficiální potvrzení, že muž je nezvěstný. Armáda posílá do první linie lidi, kteří jsou nemocní a také prakticky bez výcviku. Z nemocnic jsou zpět na frontu posíláni nedoléčení vojáci a jsou zdokumentované případy, že byl poslán i muž, který přišel o oko, a další, jenž byl o berlích.
Ruské armádě zjevně chybí lidé. Je to patrné z toho, jaké rostoucí částky chce vláda věnovat na nábor dalších lidí. „Ruské úřady vyčlenily 90 miliard rublů (v českých korunách jde zhruba o čtvrtinovou částku, pozn. red.) – 30 miliard rublů ročně – na paušální platby za uzavření smlouvy s ministerstvem obrany. Je to uvedeno v návrhu výdajů federálního rozpočtu na léta 2025–2027,“ píše web Važnyje istorii.
Nyní obnáší paušální federální platba za uzavření smlouvy 400 tisíc rublů. Putin ji na tuto úroveň zvýšil 31. července 2024, předtím to bylo 195 tisíc. Pokud se platba nezmění, bude rozpočtovaných 90 miliard rublů stačit na nábor 225 tisíc nových smluvních pracovníků během tří let. Pokud se bude platit 195 tisíc rublů za kontraktaci, jako tomu bylo dříve, umožní to nábor 461,5 tisíce lidí.