Z roty jich prý zbylo už jen patnáct, když se poručík ruské armády Oleg Gujvik rozhodl, že on na smrt nepůjde. Je zraněn, schovává se ve sklepě v Torecku v Doněcké oblasti na Ukrajině a prosí o pomoc. Zároveň popisuje praktiky svých velitelů. Naše zraněné tu popravují jejich spolubojovníci na přímý rozkaz velení. Prostě vás tu zabijí vaši vlastní lidé, konstatuje zběhlý důstojník.
Dnes již patrně bývalý velitel ruské motostřelecké roty po zranění tráví čas ve sklepě domu ve městě Toreck v Doněcké oblasti ve společnosti naverbovaného ruského vraha s prostřelenou plící. Píše o tom nezávislý ruský zpravodajský kanál Astra, na který se ruský důstojník obrátil s prosbou o pomoc a který zároveň ověřil identitu obou mužů.
Gujvik se narodil v Doněcké oblasti. Oddaně bojoval na straně ukrajinských separatistů. Ovšem když vypukla plnohodnotná válka a síly tzv. Doněcké lidové republiky přešly pod velení ruské armády, jeho názory se změnily.
Postavil se proti svému veliteli ve chvíli, kdy jeho muže chtěl poslat na tzv. „masný útok“, při němž nechráněná pěchota ve vlnách útočí proti dobře opevněným ukrajinským pozicím.
„Odmítl jsem se této akce dále účastnit, řekl jsem, že bez rozvědky a podpory další chlapy na smrt nepustím. Byl jsem předvolán na velitelství, tam mě zbil velitel třetího motostřeleckého praporu. Donutili mě napsat pro ně výhodné hlášení a pak mě poslali do jámy,“ vzpomíná.
V jámě vykopané pro neposlušné vojáky ve městě Jenakijev strávil týden. Pak se mu podařilo zběhnout a několik měsíců žil doma, než byl dopaden. Místo vězení ho poslali zpátky do první linie.
Gujvik tvrdí, že informace o zločinných rozkazech velitelů se často nikdo nedozví, protože nezbude nikdo, kdo by o nich vyprávěl. Některé nepohodlné vojáky navedou Rusové vědomě naslepo do budov dobře připravených Ukrajinců, aby se jich zbavili, a prostě je pošlou na smrt.
Hovoří o tom, že ví o případu, kdy se dvojice ruských vojáků dostala pod palbu dělostřelectva a jeden z nich ztratil nohu. Jeho partner prý dostal rozkaz spolubojovníka dorazit a dál pokračovat sám.
Společnost mu dělá ruský vrah
Během bojů v Torecku byl prý sám Gujvik zraněn a rozhodl se ukrýt v jednom ze sklepů. Tam se k němu později připojil další ruský voják Nikolaj Popruchin, který má údajně těžce zraněnou plíci.
Podle zmíněného ruského portálu byl Popruchin v Rusku odsouzen na dvacet let za loupež, znásilnění, násilné činy sexuální povahy a vraždu ženy. Vinu odmítá, nicméně narukoval. Poslali ho do útoku, byl zraněn, ale posléze musel jít bojovat o berlích. Během tohoto druhého útoku ztratil vědomí a probral se až ve sklepě, ve společnosti doněckého poručíka. Společně se chtějí dostat na evakuační bod, aby přežili.
Z útočné roty třetího motostřeleckého praporu 132. brigády, ve které Gujvik sloužil, zbylo prý nyní asi patnáct mužů. Zběh apeloval na ruskou veřejnost, která se podle něj domnívá, že vše na frontě probíhá skvěle. „Vůbec to není báječné. Prostě vás tu zabijí vaši vlastní lidé,“ dodal pro ruský zpravodajský portál.